Diş Tedavisi

Geçici Diş Nasıl Temizlenir?

Geçici Diş Nasıl Temizlenir

Tedavi esnasında anestezi uygulandığı halde uyuşukluk geçene dek farkına varmadan dil, yanak, dudak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarara uğrayacağı olanağından ötürü yemek tüketilmemesi gerekir. Yine yumuşak dokular zarara uğrayacak derecede çok fazla soğuk-sıcak içeceklerden uzak durulması gerekir.

Kalıcı olmayan kaplamaların üretildiği madde genellikle akrilik esaslı olduklarından dolayı aşırı sağlam olmadıklarını unutmamak gerekmektedir. Orta sert ve yumuşak sınıfa dahil olan tüm gıdalar rahat bir şekilde tüketilebilir. Sert sınıfa dahil olan gıdalar kalıcı olmayan protez ile yemek kırılmasına veya çatlamasına sebep olabilmektedir.

Tüm sıvılar, sütlaç, muhallebi, haşlanmış sebze, hafif bir şekilde ıslatılmış ekmek içleri, pilav, yumurta, makarna, yoğurt, çorba ve benzeri orta sert besinler: suda pişmiş olan her çeşit sebze ve et yemekleri, çikolata, fıstık, ızgara tavuk, yumuşak yapılı elma, domates ve benzeri sert gıdalar: buzdolabından yeni çıkarılan çikolata, sert ekmek kabukları, sert yapılı yeşil elma, beyaz leblebi, fazla pişmiş sert lifli et ve benzeri.

Kalıcı olmayan proteze uyum sağlayarak günlük gereksinimlerinizi rahat bir şekilde gidermeye başlayabilirsiniz. Fakat bu protezin fazla sağlam olmadığı, kolay bir şekilde kırılabileceği ve dişinizin zarara uğrayabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Doktorunuzun belirtmiş olduğu zamanlar dahilinde daimi protezlerin uygulanması diş ve ağız sağlığınız bakımından oldukça mühimdir.

Manuel veya elektrikli el fırçası ile gün içerisinde iki defa fırçalamanız gerekir. Ağız gargarasını da tercih edebilirsiniz. Diş arasını kürdan ile temizlemeye çalışmanız kaplamanın olduğu yerden çıkmasına sebep olur. Bu nedenden dolayı diş ipi kullanmanız gerekir. Diş iplerinin aralara girmelerinin güç olduğu hallerde fazla zorlamamanız gerekmektedir. Diş arasını temizlemenin en iyi yolundan bir tanesi “ağız duşu” olarak tanınan cihazlardan bir tanesinin tercih edilmesidir. Bu cihaz basınçlı olarak havayı ve suyu karıştırıp dişin arasına vermektedir.

Sıcağa- Soğuğa Duyarlılık

Bu geçici dişler kalıcı kaplamalarda olduğu kadar sert bir yapışkan ile yapıştırılmadığından dolayı sızıntı ortaya çıkabilmekte ve dişte sızlamalar oluşabilmektedir. Protez ile diş eti arasındaki aralıklar da sıcak soğuk hassasiyetine sebep olmaktadır. Bu gibi küçük sızlamalar gerçek protezin üretimi ve asıl yapışkan ile yapıştırılmasının ardından sona erecektir. Bu gibi hassasiyetlerin olduğu hallerde mümkünse aşırı sıcak-soğuk besinlerden uzak durmanız gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir