Diş Tedavisi

Fissür Örtücü Nedir? Ne İşe Yarar? Kimlere Uygulanır?

Fissür Örtücü Nedir Ne İşe Yarar Kimlere Uygulanır

Fissür örtücü nedir? Fissür örtücü ne işe yaramaktadır? Fissür örtücü kimlere uygulanmaktadır? Fissür örtücünün faydaları nelerdir? Fissür örtücü uygulaması nedir? Fissür örtücü hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Fissür Örtücü Nedir?

Fissür örtücü, dişlerin uzun süre çürümeye maruz kalmadan ağız içerisinde kalması nedeni ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Ülkemizde bu tedavi türünü çok fazla uygulayan hasta yoktur. Fakat bunun yanı sıra fissür örtücü oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir.

Fissür örtücü uygulaması 6 yaşından itibaren bireylere yapılabilen bir tedavidir. 6 yaşında fissür örtücü tedavisi yaptıran bireyler 20 yaşına kadar düzenli kontrollerini yaptırırsa eğer dişlerinde çürüme yaşamaz.

Fissür Örtücü Nasıl Uygulanır?

Fissür örtücü azı dişlerinde meydana gelen çatlakları kapatıp buralarda oluşabilecek çürükleri önler. Fissür örtücü uygulamasında çiğneme bölgesindeki çatlak ve olukların diş yüzeyine bir zarar vermeden akışkan bir malzeme ile ince bir katman şekilde doldurulmaktadır.

Bu işlem sırasında her bir dişe ayrı işlem uygulanmaktadır. Tek bir dişe yapılan uygulama yaklaşık olarak 3 dakika sürmektedir. Fissür örtücü işlemine aynı zamanda diş aşısı adı verilmektedir. Acısız ve ağrısız bir işlem olan bu uygulama çocuklara kolaylıkla uygulanmaktadır. Bu uygulamada yeme veya içme kısıtlaması kesinlikle olmaz. Hasta bu uygulama sonrasında normal hayatına dönebilir. Fissür örtücü uygulaması bir diş için sadece bir defa uygulanır. Uygulama sonrasın periyodik olarak kontrollere devam edilmesi gerekmektedir.

Uygulama sonrasında çiğneme basıncına bağlı olarak bazı bölgelerde görülen aşınma gibi durumlarda diş hekimi tarafından uygulama yenilenmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir