Diş Tedavisi

Eksik Dişler Çene Kemiğini Etkiler Mi?

Eksik Dişler Çene Kemiğini Etkiler Mi

Dişler, çene kemiğini destekleyen özelliklere sahiptir. Bu nedenle dişlerin eksilmesi gibi bir durumda yerine implant gibi bir tedavi yaptırmayan hastalar çene kemiği erimesi hastalığı ile karşı karşıya kalabilirler.

Eksik dişler nedeniyle çene kemiği erir mi? Çene kemiği erimesi nasıl olur? Çene kemiği tedavisi nedir? Çene kemiği ile aklınıza gelebilecek bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Çene Kemiği Erimesi Neden Olur?

Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları zaman içerisinde yayılarak çene kemiğinde yıkıma neden olabilir.

Bunun yanı sıra uzun süre dişsiz kalınma gibi bir durumda kişide çene kemiği problemleri meydana gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu durum ile karşı karşıya kalma oranınız oldukça yüksektir. Bu nedenle ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yapmanız gerekir.

Dişlerin eksik olması gibi bir durumda ağız çiğneme fonksiyonunu yerine getiremeyeceği için çene kemiği uyarılmamış oluyor. Bu durum sonucunda çene kemiği kullanılmadığı için zaman içerisinde körelir. Çene kemiğinin körelmesi sonucunda zamanla erime gerçekleşir.

Çene Kemiğinin Erimemesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çene kemiğinin erimemesi için eksik olan dişlerinizin yerine diş hekiminizin önereceği tedavi uygulamalarını zaman geçmeden yaptırmanı gerekir. Diş hekimleri, diş eksikliği yaşayan hastalar için genellikle implant tedavisi önermektedir.

Diş kayıplarınızda zaman geçirmeden bir an önce diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Diş kayıplarında kayıp dişin yerine implant uygulaması yapılmaktadır.  İmplant uygulanacak bölgede çene kemiği erimesi varsa bu yere öncelikle çene kemiği tozu ya da kemik greftleri tercih edilerek farklı yöntemler ile tedaviler uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir