Diş Tedavisi

Dolgu Yapılan Diş Ağrır Mı?

Dolgu Yapılan Diş Ağrır Mı?

Dolgu nedir? Dolgu tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Dolgu tedavisi sonrasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Dolgu tedavisi sonrasında dişlerinizde ağrı olur mu? Dolgu tedavisi hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızın cevabını sizler için bu blog konumuzda sizlerle paylaşıyoruz.

Dolgu Tedavisi Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Dolgu tedavisi, dişin çürüme veya boşluklarının doldurulması için hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolgu tedavisi ayrıca diş hekimlerinin sıkça uyguladığı bir tedavidir.

Diş hekimlerinden sıkça uygulanan bir tedavi olan dolgu tedavisinde hastaların oldukça dikkatli ve bilinçli olması gerekmektedir.

Hastaların dolgu tedavisi sonrasında dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Gereken önlemler alınmadığı takdirde dolguların dişten düşme ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Diş hekimleri dolgu tedavisi sırasında bazı durumlarda dişleri uyuşturabilir. Dişler dolgu tedavisi için uyuşturulmuşsa eğer tedavi sonrasında yaklaşık olarak 3 veya 4 saat yemek yememeniz gerekmektedir. Dişinizdeki uyuşukluk hissi saatler içerisinde geçecektir. Yeme içme ihtiyaçlarınızda belli bir süre ılık sıvı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Dolgu Tedavisi Sonrasında Dişlerde Ağrı Olur Mu?

Dolgu tedavisi sonrasında dişlerinizde ağrı olabilir. Bu ağrılar için kullanacağınız ağrı kesicileri diş hekiminiz kontrolü dahilinde alabilirsiniz. Doktorunuzun önermediği ağrı kesici ilaçları kesinlikle kullanmayınız.

Dişlerinizde oluşan ağrı eğer kullandığınız ağrı kesiciler sonrasında da geçmiyorsa vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Dolgu tedavisi sonrasında içecek ve yiyecek tüketimi konusunda dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer dişlerinize kompozit dolgu uygulandıysa ve tedavi sırasında anestezi uygulanmadıysa tedavi sonrasında yemek yiyebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir