Diş Tedavisi

Dolgulu Diş Çürür Mü?

Dolgulu Diş Çürür Mü?

Dolgu tedavisi, çürüyen dişlerdeki tüm çürük artıkları temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluğun normal diş formuna uygun olarak doldurulmasıyla uygulanmaktadır. Çürüğün dişe meydana getirdiği dişteki zararın onarılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolgu tedavisi aynı zamanda dişin kurtarılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş hekimi dolgu tedavisine başlamadan önce çürümüş olan diş dokusunu dişten uzaklaştırmaktadır. Çürümüş olan diş dokusu dişten uzaklaştırıldıktan sonra dişte bir boşluk meydana gelecektir. Meydana gelen bu boşluk ise dolgu malzemesi ile doldurularak diş görünümü elde edilir. Bakterilerin girebileceği boşluklar doldurulur ve dişteki çürüğün ilerlemesi engellenir.

Dolgu Yapıldıktan Sonra Dişlerde Çürüme Meydana Gelir Mi?

Dolgu tedavisi yapıldıktan sonra dişlerde maalesef çürüme garantisi verilmemektedir. Çürüğün olduğu bölgenin yanında tekrardan çürüme meydana gelebilmektedir. Dolgu yapılan dişte tekrar çürüme meydana gelebilmektedir. Dolgu yaptırdıktan sonra mutlaka ağız ve diş bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağız içerisinde biriken bakterilerin günlük düzenli olarak temizlenmesi ve mutlaka ağız gargarası kullanılması gerekmektedir.

Ağız içerisinde biriken bakteriler zamanla dişlerde çürümelere neden olabilmektedir. Dolgu tedavisi sonrasında herhangi bir problem yaşarsanız eğer mutlaka diş hekiminize zaman kaybetmeden danışmanız gerekmektedir.

Dolgu tedavisi yaptırdıktan sonra mutlaka ağız ve diş bakımınızı aksatmamanız gerekmektedir. Ayrıca her 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Dolgu tedavisi sonrasında mutlaka sigara, alkol ve çay tüketiminizi azaltmanızda fayda vardır.

Diş Dolgusu Değiştirilir Mi?

Diş dolgusunda herhangi bir problem yaşandığı zaman diş dolgusu diş hekiminizin kararı ile değiştirilebilir. Diş dolgusu değişmesine neden olacak durumlar kısaca şunlardır;

  • Dişlerde yeniden meydana gelen çürüme,
  • Diş dolgusunun zarar görmesi,
  • Diş dolgusunda meydana gelen çatlama ve kırılmalar,
  • Diş dolgusunun herhangi bir nedenden dolayı düşmesi,
  • Diş dolgusunda oluşan sızıntı, diş dolgusunun değiştirilmesine neden olacak bir durumdur.

Diş dolgusu yaptırdıktan sonra yaşayacağınız bu gibi problemler diş dolgunuzun değişmesine neden olacaktır. Yaşayacağınız bu problemler sonucunda endişe duymanıza gerek yoktur. Diş hekiminiz yaşayacağınız problemler sonrasında diş dolgunuzu yenileyerek probleminizi çözecektir. Diş dolgusu tedavisi nasıl olur? Dolgulu diş çürür mü? Diş dolgusu hangi durumlarda yapılır? Diş dolgusu tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş dolgusu hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınız hakkında Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret ederek veya bizlerle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir