Diş Tedavisi

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Dolgudan sonra diş ağrısı kaç gün sürer? Dolgu sonrası diş ağrısı normal mi? gibi sıklıkla sorulan soruları bu yazımızda ayrıntılı şekilde cevaplandırıyoruz.

Dolgu tedavisi, dişin ana yapısının bozulması veya deforme olması sonrasında meydana gelen çürükleri yok etmek ve boşlukları doldurmak için uygulanan en iyi tedavi yöntemidir. Dolgu tedavisi, dişlerde yaşanan bu sorunlar karşısında uygulanan tedavilerden bir tanesidir.

Tamamı ile işlevini kaybetmemiş dişler için tercih edilen dolgu işlemi dişin önceki haline dönmesini sağlayarak çürümenin durmasını sağlar ve dişin çiğneme işlevini tekrar kazanmaya yol açar. Yalnızca dolgu işleminden sonra değil, dişe uygulanan diğer işlemlerden sonra bir müddet diş ağrısı yaşamak normaldir.

Dişin normale dönme ve dolguya adapte olma sürecinde, hassas bir durumda olan diş de çok sıcak ve çok soğuk gıdalar ile içecekler yüzünden ağrı ya da sızlama gibi durumlar gözlemlenebilir. Aynı şekilde şekerli içecek ve yiyecekler, dolgunun hava ile karşı karşıya kalması ve sert yiyecekleri çiğnerken uyguladığı basınç da diş de ağrıya neden olabilir. Dolgu tedavisi sonrasında dişlerde gözlemlenen ağrı durumu 7 gün kadar sürebilir.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Normal mi?

Dolgu işlemi tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta süresince dişte sızlama gibi durumlar gözlemlenebilir. Dişteki ağrı ya da sızlama durumu 1 hafta kadar sürecek biçimde olduğu takdirde bu ağrı ve sızlama normal karşılanmaktadır. Diş tedavilerinde dolgu işlemi uygulanırken, tedavi uygulandıktan sonraki süreçte ağrı durumunun meydana gelmesi tedirgin olacak bir durumun olmadığının göstergesidir. Ancak burada dolgu işlemi uygulanmış olan bireylerin ne kadar süre boyunca bu çeşit sızlama ya da ağrı durumuyla karşı karşıya kaldığı önemli olacaktır.

Bir haftadan daha fazla süren bir ağrı ve sızlama durumu söz konusuysa o zaman önemli bir problem olma olasılığından bahsedilebilir. Bir haftadan daha fazla süren ağrı devamında ise kesinlikle bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ediyoruz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir