Diş Tedavisi

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli? Dolgu yapıldıktan kaç saat sonra su içilir? Diş dolgu tedavisi tamamlandıktan kaç saat sonra yemek yenilmelidir? Diş dolgusu yapıldıktan sonra bilinmesi gereken konular nelerdir? Diş dolgusu hakkında merak edilen veya öğrenmek istediğiniz tüm sorularınızı sizler için bu yazımızda cevaplandırıyoruz.

Sağlıklı bir yaşam için diş ve ağız bakımı oldukça önemlidir. Eğer gereken hassasiyet gösterilmez ise dişlerde hasar oluşması ve yerine getirilmesi gereken işlevlerin gerçekleştirilememesi gibi sorunlar yaşanabilir. Dişte hasar meydana gelmesi durumunda ise farklı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri ise dolgudur.

Diş hekimleri öncelikle çürümüş olan dişin dokusuna temizleme işlemi uygulamakta ve sonrasında da dolgu ürünü ile dişi doldurmaktadır. Bu şekilde çürümüş olan dişteki durumun ilerlemesinin önüne geçilmiş olur.

Diş Dolgusu Yapıldıktan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Kompozit dolgu uygulanmış dişlerde, tedavi sırasında mavi ışığın yardımıyla dolgu malzemesinin sertleşmesi sağlanır. Bu sebeple eğer dişinize anestezi uygulanmadıysa tedavi sonrası yemek yiyebilirsiniz. Fakat dolgu işlemi anestezi kullanılarak uygulandıysa uyuşukluğun sebep olacağı ağız içi yaralanmaları engellemek amacıyla uyuşukluğun geçmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Amalgam dolgu işlemi uygulanmış dişlerdeyse uyuşturma işlemi yapılmış olsun veya olmasın minimum 2 saat süresince bir şeyler yenilip içilmemesi gerekmektedir. Bunun sebebi amalgam dolguların ilk 2 saatlik kısımda sertleşme işleminin büyük bir bölümünü tamamlayacak olmasıdır. Amalgam dolguların 24 saatlik sertleşme süreci içerisinde ise çok sert gıdalardan kaçınılması gerekmektedir.

Diş Dolgusu Yapıldıktan Kaç Saat Sonra Su İçilir?

Diş dolgusu yapıldıktan sonra su içmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken nokta suyun sıcaklığıdır. İçeceğiniz suyun çok sıcak veya çok soğuk olmaması gerekmektedir.

Diş Dolgusu Yapıldıktan Sonra Bilinmesi Gereken Konular Nelerdir?

Doktorunuzun size tavsiye ettiği saat aralığından sonra yemek tüketmeniz dolgu işleminizin ve dişlerinizin zarar görmemesi açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yapılan dolgu işlemi sonrasında sert gıdalardan, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak oldukça önemlidir. Dolgu işlemi sonrasında dişlerinizi fırçalamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Anestezi etkisi geçtikten sonra yaşayacağınız ağrıları doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile hafifletebilirsiniz. Ağrıların 1 haftadan uzun sürmesi durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir