Diş Tedavisi

Dolgu Ne Durumlarda Yapılır?

Dolgu Ne Durumlarda Yapılır?

Dolgu yapımına diş hekiminiz karar vermektedir. Diş hekimleri farklı yöntemleri gözden geçirerek dişinize dolgu yapıp yapmayacağına karar verir. Dolgu yapımı birkaç aşamadan oluşmaktadır.

  • Diş hekiminiz öncelikle dişlerinizdeki renk değişimine bakabilir.
  • Dişlerinizde renk değişimi varsa çürük boyası kullanılarak bu renk değişimi kapatılır.
  • Daha sonra diş hekiminiz çürük yüzeylerini daha iyi görüntüleyebilmek için röntgen çeker.

Dolgu işleminde tüm bu adımlar sadece çürük dişler için uygulanmaktadır.

Estetik Dolgu

Estetik dolgu, ağız ve diş temizliğinin iyi sağlanmadığı durumlarda diş yüzeylerinde oluşan renk bozukluğu veya diş kırılmalarında yapılmaktadır.

  • Dişlerde meydana gelen renk bozuklukları,
  • Çürük dişlerde,
  • Kırık veya çatlak dişlerde,

Estetik dolgular yapılmaktadır. Daha sağlıklı ve güzel bir dişlere sahip olabilmek için estetik dolgular son zamanlarda sıkça yaptırılmaktadır.

Dolgu Kimlere Yapılır?

Dolgu, kırık veya çatlak diş haricinde çürük dişlere uygulanmaktadır. Hastalara uygulanan dolu çeşitleri; kompozit ve porselen dolgulardır.

Kompozit dolgular tek seansta yapılan dolgulardır. Diş renklerine rahatlıkla uygulanmaktadır. Ayrıca kompozit dolgular yapıldıktan sonra rahatlıkla hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Güzel bir estetik görünüm sağlayan kompozit dolguların bakımı ve temizliği rahatlıkla yapılabilir.

Kompozit dolguların ömür 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir