Diş Tedavisi

Tel Tedavisi Kaç Yaşında Başlar?

Tel Tedavisi Kaç Yaşında Başlar

Ortodonti yani diş teli tedavisinde yaş sınırı yoktur. Son yıllarda giderek yaygın bir hale gelen tel tedavisini her yaşta yaptırmak mümkündür. Yalnız 7’den 70’şe her yaşa yapılan tel tedavisi için elbette uygun yaş aralığı vardır. Diş teli tedavisinde ergenlik dönemi olarak bilinen 9 ile 14 yaş arası oldukça avantajlıdır.

Hızlı büyüme dönemi olan 9 ile 14 yaş arası çocuklarda yapılan tel tedavisinde sonuca hızlı gidilmektedir. Gelişim sürecinde tel tedavisi yaptıran hastalarda tedavi 13 ve 14 yaşlarda daima takip edilir.

Diş teli tedavisinde uzman diş hekimlerinin söylemiş olduğu ideal yaş aralığı 9 ile 14 yaş grubudur.

Eski zamanlarda sadece çocuklarda görülen tel tedavisini şimdi yetişkinlerde de görmek mümkündür. Yetişkinlerde tel tedavisi estetik talep açısından son zamanlarda daha çok görülmektedir. Yetişkinlerde geç kalınmış ileri veya geri çene geriliğinde de tel tedavisi uygulanmaktadır.

Ortodonti yani tel tedavisi sadece diş eti rahatsızlıkları olan kişilere uygulanmamaktadır. Diş dokularının tel tedavisine uygun olmadığı durumlarda öncelikle diş dokuları tedavi edilip daha sonra tel tedavisine başlanır. Diş teli tedavisinde yaş sınırı var mı, ortodontik tedavi kaç yaşında başlar ve ortodonti tedavisi kaç yaşına kadar yapılır gibi sorularınız hakkında Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ortodonti Tedavi Kaç Yaşında Başlar?

Tel tedavisi veya ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bunun yanı sıra tel tedavisinde erken iyi sonuçlar alınabilmesi için diş hekimlerinin önerdiği yaş aralığı 9 ile 14 yaş aralığıdır.

Bu yaşlarda uygulanan tel tedavisinde istenilen sonuca kısa sürede ulaşılabilir. Tedavi şekliniz her ne olursa olsun erken tedavi bütün rahatsızlıklarda ve hastalıklarda en iyi sonuca götürür. Bu nedenle dişlerinizde ve bedeninizde oluşabilecek bütün hastalıklarda erken tedavi için mutlaka kontrollerinizi ihmal ettirmemeniz gerekmektedir.

Diş teli için en uygun yaş aralığı ergenlik dönemidir. Bunun yanı sıra diş teli tedavisi yetişkinlerde de yine istenilen sonucu vermektedir. Lakin, yetişkinlerdeki diş teli kullanım süresi ergenlik dönemindeki çocuklara göre daha uzun olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir