Diş Tedavisi

Dişlerinizi Fırçalamaz İseniz Neler Olur?

Dişlerinizi Fırçalamaz İseniz Neler Olur

Diş ve ağız sağlığı çok özen gösterilmesi gereken bir husus olmakla beraber, insanların pek çoğu dişleri nasıl fırçalaması gerektiğini doğru olarak bilmemektedir. Ağız ve diş sağlığı için dişler fırçalanmalıdır, aksi takdirde istenmeyen birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gün içerisinde tükettiğimiz gıdaların ağız içinde kalması, dişleri olumsuz yönde etkilemektedir. Dişlerinizi fırçalayarak olumsuzlukları yok edebilirsiniz, fırçalamazsanız problemler her geçen gün artacaktır. Birçok bireyin tam olarak bilmediği diş fırçalama eğitimi fazlası ile önemlidir. Dişlerin çürüyerek yitirilmemesi ve ağız sağlığı için doğru şekli ile dişler güzelce fırçalanmalıdır.

Dişlerinizi öğün olarak fırçalamanız gerektiği bilmeniz gerekmektedir. Öğün sonrasında dişler fırçalanmaz ise aralarda kalan yemek artıkları dişlerinizin çürümesi için gerekli zemini hazırlamaya başlarlar. Diş fırçalarken de diş fırçası doğru bir açıda tutularak kullanılmalıdır. Daha sonrasında önce alt çene sonra üst çene fırçalanmalıdır. Günlük olarak minimum 2 veya 3 kez dişlerin fırçalanması gerekir.

Günde 2-3 kez, doğru fırça ve metotla dişleri fırçalamadığınız zaman dişleriniz rengini koruyamaz. Dişlerinizin doğal rengini korumak istiyorsanız dişlerinizi fırçalayınız. Dişlerinizi fırçalamazsanız diş renginizi uzun süre koruyamazsınız. Rutin ve doğru ağız hijyen alışkanlığı diş fırçalamadan geçmektedir. Gündelik yaşamda 2-3 kez, doğru fırça ve doğru şekilde dişlerinizi fırçalayarak dişlerinizin rengini kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Çok uzun zaman diş fırçalamak ya da sert şekilde diş fırçalamak de diş rengine zarar vermektedir. Ayrıca dişlerin en dış bölümündeki mine tabakasının deforme olmasına ve daha da sararmasına yol açacaktır.

Dişlerdeki renk değişikliğine ve sararmasına neden olan asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrasında dişlere gereken bakım yapılmalıdır. Aksi takdirde tüketimini yaptığınız gıdalar içerisindeki Asit, diş minesinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Diş fırçalamazsanız dişleriniz aşınacak ve sarı görünüme kavuşacaktır. Dişlerinizin bu görünüme gelmesini istemiyorsanız dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

Dişlerin temizlenmesi için diş fırçası ve diş macunu kullanımı gerekmektedir. Sigara, fazla çay ve kahve tüketimi sonrasında diş fırçalamazsanız, dişleriniz sararacaktır. Ayrıca diş minesinin üstünde plak tortusu artacak ve dişler çok sarı görünecektir.

Kısacası dişinizi fırçalamazsanız, gıda kırıntıları dişlerinizin arasına girerek bakteri yuvası oluşmasına yol açacaktır. Şişen ve sorunlu diş etlerinizin acısını çekersiniz. Şayet dişlerinizi fırçalamıyorsanız dişlerinizde bakteri, plak ve tartar oluşur. Bunlar diş etlerinizin kanaması sonucunu doğuracaktır. Diş fırçalamama ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağzınız yılın 365 günü kötü kokar. Bütün bu sorunları yaşamak istemiyorsanız dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir