Diş Tedavisi

Diş Kesimi Nedir? Neden Yapılır?

Diş Kesimi Nedir? Neden Yapılır?

Diş kesimi nedir? Diş kesimi neden yapılır? Diş kesimi uygulaması nasıl yapılır? Diş kesimini kimler yaptırır? Diş kesimi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş kesimi yapılmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Diş kesimini kimler yapmaktadır? Diş kesimi hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Kesimi Nedir?

Diş kesimi işlemi dişlerin birbirinden uzun veya kısa olması durumunda uygulanan bir uygulamadır. Bunun yanı sıra başka bir tedavi öncesinde yapılan diş küçültme işlemidir.

Diş kesimi işlemi özellikle protez ve zirkonyum kaplamalardan önce yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

Diş kesimi işlemi dişlerinden mutlu ve memnun olmayan hastalara uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra farklı tedavilerde de diş kesimi işlemi hastaya uygulanmaktadır. Diş kesimi işlemi sonrasında hastalar istedikleri diş boyutuna ve yapısına kavuşmaktadır. Dişlerde meydana gelen büyük küçük diş yapısı hem görünüm açısından hem de işlevsel açısından hastaları rahatsız etmektedir. Bu nedenle orantısız dişler diğer dişler ile diş kesimi sayesinde aynı boyuta getirilerek bu durumu tamamen ortadan kaldırılır.

Diş Kesimi Neden Yapılır?

Diş kesimi hastalarında dişlerinde oluşan büyük küçük diş yapısı nedeni ile uygulanan bir tedavi türüdür. Bunun yanı sıra hastaların yaptırmak istedikleri diğer kaplama gibi tedavilerde de diş kesimi işlemi uygulanmaktadır.

Protez diş tedavilerinden önce ve zirkonyum kaplama tedavisi öncesinde diş kesimi işlemi yapılmaktadır. Bu sayede dişler daha düzenli ve kaliteli görülmektedir.

Diş kesimi sonrasında hastaların ağrı durumunu takip etmesi gerekmektedir. Uyuşturucu iğne etkisi geçtikten sonra dişinizde oluşacak olan ağrı oldukça normaldir. Ancak, nadiren bazı hastalarda diş kesimi sonrasında çeşitli ağrılar meydana gelebilir. Bu durum diş hekiminizin önereceği ağrı kesiciler ile önlenebilir.

Uyuşturucu iğne etkisi geçtikten sonra hissettiğiniz ağrı dayanamayacağınız dereceye gelirse eğer vakit kaybeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir