Diş Tedavisi

Dişlerin İçi Neden Boşalır?

Dişlerin İçi Neden Boşalır

Dişlerin için genellikle diş çürüğü nedeniyle boşaltılmaktadır. Diş çürüğü, ağızdaki yer alan bakterilerin diş yüzeyine yerleştikten sonra diş minesine zarar vererek dişin işlevinin yok olmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kişide ağrı ve acı hissi oluşmaya başlamaktadır.

Diş çürüğü dişlerinizde küçük delikler oluşturmaya başlar ve tedavi edilmediği süre boyunca ise bu açılan delikler yavaş yavaş büyür.

Diş çürüğü nedeniyle oluşan çürükler en başta ağrı hissi vermez. Ancak ağrınız olmasa dahi mutlaka geç kalınmadan diş hekime görünmeniz gerekmektedir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri, enfeksiyona, ağrılara ve son olarak diş kaybına neden olabilmektedir. Diş çürüğü sıkça karşılaşılan diş problemlerinden bir tanesidir. Diş çürüğünü engelleyebilmek için şekerli yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamanız gerekmektedir. Ağız hijyeninize mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağız hijyeninize dikkat etmediğiniz süre boyunca ağız içerisindeki yemek artıkları dişlerde asit oluşturacaktır. Dişlerde oluşan asit ise diş minesini zedeleyerek küçük boşluklar oluşmasına neden olmaktadır. Zamanla ise bu boşluklar büyür ve dişin iç kısmına doğru yayılır. Dişlerde oluşan boşluklara asit, artık yiyecekler, bakteriler ve tükürük nedeniyle oluşan plaklar neden olmaktadır.

Ağız içerisinde yer alan bakteriler, yiyecekler içerisinde bulunan şekeri aside dönüştürüp plak oluşumunu hızlandırmaktadır. Dişlerinize yapışan plaklar ise diş minesi tahrip etmektedir. Diş minesinin hasar almasından sonra ise diş çürüğü hızlanacaktır.

Diş çürümeleri en başta belli olmayabilir. Bu durumu ilk aşamasında fark edemeyebilirsiniz. Bu durum ancak rutin yaptığınız diş muayenelerinde belli olmaktadır. Diş çürüğünün ilerlemesinde boşluk büyür ve daha sonra burada enfeksiyon meydana gelir. Diş çürümesi ise zamanla dişte hassasiyete, diş ağrısına ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra yüzde şişkinlik ve diş etinde apse gibi durumlara da yol açabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir