Diş Tedavisi

Dişlerimiz Neden Saydamlaşır?

Dişlerimiz Neden Saydamlaşır

Dişler neden saydamlaşır? Diş neden şeffaflaşır? Diş saydamlaşması tedavisi nasıl yapılır? Diş uçlarında meydana gelen şeffaflaşma neden olmaktadır? Diş uçlarında saydamlaşma nasıl olur? Diş saydamlaşması nasıl anlaşılır? Diş saydamlaşması hakkında aklınıza gelen veya merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Dişler Neden Saydamlaşır?

Dişlerin saydamlaşması dişlerde meydana kalan mine kaybı nedeni ile oluşmaktadır. Dişlerin saydamlaştığını diş uçlarında meydana gelen şeffaflıktan anlayabilirsiniz. Oluşan bu renk değişimi ve saydamlaşma dişlerde çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Dişlerin en dış katmanında yer alan diş minesi dişleri korumaktadır. Diş minesi zarar gördüğü zaman dişlerde pek çok komplikasyonlar oluşmaktadır. Bunların yanı sıra kişilerde meydana gelen bazı sağlık problemleri ve tüketilen zararlı yiyecekler nedeni ile diş minesi zaman içerisinde aşınabilir. Diş minesi aşındıkça dişlerde şeffaflık meydana gelir.

Kişiler tarafından bu durum dikkate alınmadığı zaman diş minesi erozyonu denilen olay dişlere yayılarak dişlerin saydam görünmesine neden olur.

Diş üzerindeki koruyucu mine tamamen eridiği zaman dişlerde ciddi anlamda madde kayıpları oluşmaya başlar. Dişlerinizde meydana gelecek olan bütün bu sağlık sorunları oluşmadan diş saydamlığının ilk belirtisi fark ettiğiniz an diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

Diş Saydamlığı Nedenleri

Dişlerde meydana gelen saydamlaşma dişlerde oluşan diş minesi erozyonu nedeni ile oluşmaktadır.

Diş saydamlaşmasına neden olan bazı nedenleri aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık.

  • Tüketilen sitrik meyveler,
  • Asitli veya gazlı içecekler,
  • Tatlı veya şekerli yiyecekler,
  • Midede meydana gelen reflu,
  • Kişilerde meydana gelen sık sık kusma,
  • Genetik bir durum olan mine hipoplazisi,
  • Çölyak hastalığı,
  • Kullanılan ilaçlar,
  • Günlük tüketilmesi gereken suyun tüketilmemesi,
  • Yaşlanma,

Bunun gibi durumlar kişilerin dişlerinde saydamlaşmaya neden olmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir