Diş Tedavisi

Diş Teli Ağız Kurumasına Neden Olur Mu?

Diş Teli Ağız Kurumasına Neden Olur Mu

Diş teli nedir? Diş teli kimlere uygulanır? Diş teli dişlere zarar verir mi? Diş teli kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş teli tedavisi sırasında yapılmaması gerekenler nelerdir? Diş teli ağızda kuruluğa neden olur mu? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Tedavisi Ağız Kuruluğuna Neden Olur Mu?

Diş teli tedavisi sırasında hastaların bazı konularda pek çok şikayeti oluşmaktadır. Bu şikayetler genellikle diş teli tedavisi başlangıcında olmaktadır. Diş teli tedavisi olan her hastada ağız kuruluğu olabilmektedir.

Diş telleri ağız içerisinde belli bir yer kaplamaktadır. Bu nedenle ağız içerisinde diş etlerine veya ağız içinin yan kısımlarında tahrişe neden olabilir. Diş telinin neden olduğu bu tahriş ağız içerisinde kuruluğa neden olmaktadır.

Diş telleri takıldıktan sonra diş hekiminin belirlediği aralıklarda zaman zaman diş tellerinin düzeltilmesi gerekmektedir.

Diş hekiminin yapacağı bu düzeltmeler sırasında ağız içerisinde rahatsız olabileceğiniz bir his meydana gelebilir. Aşırı hassasiyet hissedebilirsiniz. Diş teli tedavisi sırasında özellikle sabahları ağız kuruluğu şikayetini daha yoğun yaşayabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Sonrasında Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Diş teli tedavisi sırasında hastalar pek çok zorlu yollardan geçmektedir. Ağrılı bir süreç sonrasında muhteşem dizilime sahip bir dişe sahip olabilirsiniz. Bunun öncelikle sabırlı olmanız gerekmektedir.

Diş teli tedavisi sırasında veya sonrasında oluşabilecek rahatsızlıklar kısaca şunlardır;

  • Ağız kuruluğu,
  • Yutkunma sırasında yaşanan zorluklar,
  • Sürekli susuzluk hissi,
  • Ağız içerisinde oluşan kalın ve sarkık tükürük,
  • Ağız içerisinde oluşan yaralar,
  • Dudaklarda oluşan kavis,
  • Ağız köşelerinde oluşan yaralar,

Bu ve bunun gibi şikayetler diş teli tedavisi sırasında oluşabilecek problemler arasında yer almaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir