Diş Tedavisi

Çok Fazla Diş Fırçalamak Dişlere Zararlı Mıdır?

Çok Fazla Diş Fırçalamak Dişlere Zararlı Mıdır?

Dişler günde en az kaç defa fırçalanmalıdır? Diş fırçalama nasıl olmalıdır? Diş fırçalanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş fırçalama işlemi sırasında hangi kurallara uyulmalıdır? Dişlerin fazla fırçalanması dişlere zarar verir mi? Diş fırçalama hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Aşırı Diş Fırçalama Dişlere Zarar Verir Mi?

Aşırı diş fırçalama ile diş minenize zarar verebilirsiniz. Dişleri çok sert ve sık aralıklar ile fırçalamak diş minesini aşındırarak dişlerin daha sarı görünmesine neden olmaktadır.

Diş minesinin aşınması oldukça zor bir durumdur. Ancak bu durum tam tersine mümkünde olabilir.

Diş minesi aşındığı zaman dişin dentin adı verilen ikinci tabakası ortaya çıkmaktadır. Dentin içerisinde bulunan tübüller canlı doku ve sinirlere bağlı bir dokudur. Diş minesi aşındığı takdirde kişilerde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet oluşmaktadır.

Dişlerin günde sık aralıklar ile fırçalanması diş eti çekilmesine de neden olmaktadır. Dişlerinizi fırçalama sırasında çok sert ve sık aralıklar ile fırçalamanız diş eti çekilmesine neden olabilir.

Dişler Günde Kaç Defa Fırçalanmalıdır?

Diş fırçanızın yumuşak kıllı olması ve oldukça kaliteli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dişlerinizi günde sadece iki defa fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalama süreside en az iki dakika olmalıdır.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ile diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemeniz gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir