Diş Tedavisi

Dişlerimiz Neden Renk Değiştirir?

Dişlerimiz Neden Renk Değiştirir?

Dişlerimiz neden renk değiştirir? Dişlerin renk değiştirmesine neden olan yiyecekler nelerdir? Dişlerin renk değiştirmesine neden olan içecekler nelerdir? Dişlerde renk değişiminin önüne geçebilir miyiz? Dişlerde meydana gelen renk değişimi nasıl tedavi edilir? Dişlerde meydana gelen renk değişimi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün soruları sizler için cevaplandırıyoruz.

Dişler Neden Renk Değiştirir?

Dişlerde meydana gelen renk değişimleri dışsal nedenler yüzünden olmaktadır. Bunun yanı sıra diş içerisinde meydana gelen çürüme vs. gibi durumlarda da renk değişimleri olabilmektedir.

Dişlerde meydana gelen renk değişimleri oluşum nedenlerine göre siyah, gri, sarı, kahverengi gibi renklere dönüşebilmektedir.

Dişlerde meydana gelen renk değişimlerini aşağıda gibi sıralayabiliriz.

Çevresel Faktörler

Dişlerin renk değiştirmesinin nedenlerinden bir tanesi de çevresel etkenlerdir. Çevresel faktörler nedeni ile oluşan diş renkleri genellikle kahverengi tonlarında olur. Oluşan bu renk değişiminin çözümü oldukça basittir.

Çevresel nedenleri ortadan kaldırmanız ve bu etkenlere karşı bir önlem almanız bunun önüne geçebilir. Bu sayede dişleriniz eski beyaz doğal ve güzel görünümüne yeniden kavuşur.

Gelişimsel Faktörler

Gelişimsel faktörler olarak bebeklik dönemindeki çıkan süt dişleri ve süt dişlerin dökülmesi sonucunda asıl dişlerin gelişim sürecindeki bakım oldukça önemlidir.

Gelişim sürecinde iken renk değişimleri meydana gelebilir. Bu oluşan renk değişimlerinden diş beyazlatma yöntemine kesinlikle başvurmamanız gerekmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına hamilelik zamanlarınız yediğiniz veya içtiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Genetik Yapı

Dişlerde meydana gelen renk değişimleri genetik yapı nedeni ile de oluşabilmektedir. Genetik olarak sarı bir diş rengine sahip olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda diş beyazlatma gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

Dışsal Faktörler

Dişler günlük tükettiğimiz zararlı içecek veya gıdalardan dolayı renk değişimine uğrayabilir. Domates içeren soslar, asitli içecekler, sigara, çikolata, şekerli gıdalar, kahve ve çay tüketimi, alkol gibi zararlı alışkanlıklar dişlerde renk değişimine neden olmaktadır.

İnsanlar yaş aldıkça yaşlanma ile birlikte zaman içerisinde dişlerde aşınma meydana gelir. Bu aşınma nedeni ile dişlerde renk değişimi olabilir. Bütün bunların yanı sıra kullanılan antibiyotikler nedeni ile de diş renginde değişmeler olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir