Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş Çürür Mü?

Zirkonyum Diş Çürür Mü

Zirkonyum diş nedir? Zirkonyum diş neyden yapılır? Zirkonyum diş kimlere uygulanır? Zirkonyum dişe neden ihtiyaç duyulur? Zirkonyum diş yapımı ne kadar sürer? Zirkonyum dişler kalıcı mıdır? Zirkonyum diş yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zirkonyum diş hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Zirkonyum Diş Nedir?

Diş kaplamaların pek çoğu porselen kaplama şeklinde hastaya uygulanmaktadır. Hastalara uygulanan diş kapmaları genellikle metal destekli veya metal desteksiz şeklinde uygulanmaktadır.

Hastaların pek çoğu kaplama yaptırırken daha estetik bir gülüşe sahip olmak ister. Zirkonyum alt yapılı kaplamalar son zamanlarda hastaların sıkça tercih ettiği kaplamalar arasında yer almaktadır. Zirkonyum, diş yapımında kullanılan beyaz bir maddedir. Bu madde saf mineral halinden zirkonya seramiğine dönüştürülüp özel fırınlarda işlenir. Zirkonyum diş kaplama metal desteksiz kaplamalar grubunda yer almaktadır. Hastalara daha doğal bir görünüm kazandırmaktadır.

Zirkonyum Diş Çürür Mü?

Kaplama tedavisi yaptırmak isteyen pek çok hastanın diş hekimlerine sıkça sormuş olduğu sorulardan bir tanesine zirkonyum dişin çürüyüp çürümemesi hakkındadır.

Hastalara uygulanan kaplama dişler temiz bakım ve doğru bir kullanım sayesinde çürüme gibi problemler yaratmaz. Taşıyıcı diş olarak adlandırılan kaplama dişlerde çürüme meydana gelmez.

Zirkonyum diş oldukça hassas bir işleyiş ile üretilmektedir. Kırpılan diş üzerine özel yapıştırıcılar ile tutturulan zirkonyum dişlerde çürüme olmaz. Zirkonyum diş içerisinde veya etrafında bakterilerin hücum edeceği boşluk olmadığından çürüme kesinlikle olmaz. Zirkonyum diş kaplamasında dişlerin herhangi bir dokusu kesinlikle zarar görmez.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir