Diş Tedavisi

Dişin Siniri Alındıktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Dişin Siniri Alındıktan Sonra Ağrı Olur Mu

Diş sinirlerini aldırmak isteyen kişilerin akıllarına gelen ilk soru ağrı olup olmayacağıdır. Diş sinirlerinin alınabilmesi için kanal tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Diş sinirleri alındıktan sonra ağrı yaşayan kişiler de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazımızda okurlarımız için “Diş Siniri Alındıktan Sonra Ağrı Olur mu?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Dişin sinirleri alındıktan sonra hafif ağrıların yaşanması oldukça normaldir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ağrı oluşması beklenen bir durumdur. Gerçekleştirilen tedavinin amacı ağızda ağrıya yol açan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bununla birlikte dişteki sinir yapısının alınması sonrasında dişin çevresindeki dokularda iyileşme süreci sebebi ile hafif şiddetli ağrılardan orta şiddetli ağrılara kadar yaşanabilmektedir. Çoğunlukla tedavi yapılan dişte dokunma hassasiyeti biçiminde meydana gelebilmekte ve yaklaşık 7 gün içerisinde azalarak yok olmaktadır. Yapılan kanal tedavisi işleminin ardından ağrı zaman geçtikçe azalacak ve ortadan kalkacaktır. Eğer dişte oluşan ağrılar belirtilen süreden fazla devam ediyor ise bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Kanal tedavisinin ardından diş hekiminin tavsiyeleri yerine getirilse bile, kök kanal tedavisinin sonrasında yine de şiddetli ağrılar meydana geliyorsa diş doktoru ile iletişim sağlanmalıdır. Oluşan bu ağrıların nedeni tedavi esnasında yanlışlık yapılmış olma ihtimalidir. Kanal tedavisinin ardından ciddi ağrılar yaşanıyorsa, ağrıyı dindirebilmek için diş hekiminden neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler alınmalıdır. Eğer kişi ağız ve diş bakımına gereken özeni göstermez ve periyodik kontroller düzenli olarak yapılmazsa kanal tedavisi sonrasında ağrı durumu yeniden ortaya çıkabilir ve dişler bu tedaviyi tekrardan kabul etmeyebilir.

Diş Sinirleri Alındıktan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi işleminin ardından ortaya çıkabilecek ağrı hastadan hastaya ve diş yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda hiç ağrı gözlenmezken bazı hastalarda ise şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı kanal tedavisinin ardından diş hekiminin tavsiye ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Şayet kanal tedavisinden sonra ağrı 2 ya da 3 gün içerisinde geçmiyor ise diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Genellikle dişin sinirleri alındıktan sonra ağrı ertesi güne yok olmaktadır. Bu tedavinin sonrasında şiddetli ağrılar sıklıkla ortaya çıkmamakla beraber, tedavi uygulanan bölgede hafif düzey ağrıların hissedilmesi normaldir. İyileşme döneminde diş etrafındaki bölgenin hassas ve ağrılı olma ihtimali bulunmaktadır. Bu tedavi esnasında hastalarının ağızlarının uzun süre açık kalması gerektiğinden bazı kişilerde tedavi sonrasında çene ağrıları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir