Diş Tedavisi

Diş Temizlemek Dişlere Zarar Veriyor Mu?

Diş Temizlemek Dişlere Zarar Veriyor Mu

Gün içerisinde tükettiğimiz gıdalar ve içtiğimiz içeceklerden dolayı dişlerimizin üzerinde kalıntılar meydana gelmektedir. Diş yüzeyinde kalan bu kalıntıları temizlemediğimiz zaman dişler kötü bir görüntüye sahip olacaktır. Ayrıca zaman içerisinde diş yüzeyinde sararmalar oluşacağı gibi yemek kalıntılarının oluşturduğu problemler nedeni ile dişlerinizde kayıplar yaşayabilirsiniz.

Günlük yapacağınız ağız ve diş bakımınız oldukça önemli bir konudur. Lakin diş temizleme sırasında yapılan büyük hatalar vardır. Dişlerinizin günlük bakımını yaparken fırçalama sırasında kullanacağınız fırçanın kalitesi oldukça önemlidir. Diş fırçanızın daha yumuşak telli olması gerekmektedir. Daha sert telli diş fırçaları diş etlerinize zarar vererek kanamalara neden olabilir.

Bu nedenle diş fırçanızın yumuşak yapılı olması gerekmektedir. Dişlerinizi günde iki defa fırçalamanız yeterli olacaktır. Dişlerinizi gün içerisinde ikiden fazla fırçalamanız diş yüzeyinizin aşınmasına neden olabilir. Günlük bakımı yapılmayan dişlerde zaman içerisinde yemek kalıntıları nedeni ile diş taşları oluşmaktadır. Diş yüzeyinde kalan besinler zaman içerisinde sertleşerek taşa benzeyen bir yapı oluşturmaktadır. Sertleşen bu taşlara diş taşı denmektedir. Diş taşlarını diş hekimleri temizlemektedir. Temizlenmeyen diş taşları diş eti kanamalarına neden olabilir. Ayrıca diş renklerinizde sararmalara neden olmaktadır.

Günlük diş temizliği yaparken diş iplerini de kullanabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı için günlük yapacağınız ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Yapacağınız günlük ağız ve diş bakımınız sayesinde diş eti hastalıklarından ve diş kayıplarından korunabilirsiniz.

Zaman içerisinde oluşabilecek diş çürüklerinden yine yapacağınız bakım sayesinde korunmanız mümkündür. Dişlerinizi fırçalamamak diş çürüklerine, diş taşlarına ve diş eti kanamalarına neden olmaktadır. Günlük hayatında sıkça sigara, çay ve kahve kullanan bireylerin ağız ve diş bakımına oldukça özen göstermesi gerekmektedir. Sigara, çay ve kahve özellikle dişlerde sararmalara neden olmaktadır. Sararan dişlerinizin temizliği ve beyazlatılması için diş hekiminizin yardımına ihtiyacınız olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir