Diş Tedavisi

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır

Halk arasında diş sıkma veya gıcırdatma olarak bilinen hastalık tıp dilinde bruksizm olarak adlandırılmaktadır. Özellikle uyku arasında yapılan diş sıkma ağzı açık uyuyanlarda daha sık rastlanmaktadır. Ağzı açık olarak uyuyan hastalar aniden çenenin kapanması ile birlikte kendini belli eden bir uyku problemi olarak da bilinmektedir. Diş sıkma problemi nörolojik ya da dişsel bir hastalıktır.

Uyku arasında diş sıkma problemi yaşayan hastaların kas hareketleri normal kişilere göre üç kat daha fazla çalışmaktadır. Diş sıkma kişisel, kullanılan bazı ilaçlar, genetik etmenler, psikolojik durumlar veya nörolojik bozukluklardan dolayı olabilmektedir. Bunların yanı sıra kullanılan hatalı protezler veya ağız içi çürüklerde diş sıkma veya gıcırdatma olayına neden olmaktadır.

Diş sıkma veya diş gıcırdatma belirtileri; dişlerde oluşan kırıklar, aşınma veya diş eti hastalıkları bu hastalığın belirtisi olabilir. Diş sıkma veya gıcırdatma hastalığı botoks veya diş eksikliklerinin tamamlanması ile tedavi edilebilmektedir. Bunların yanı sıra bozuk veya yanlış kapanışların düzenlenmesi ile tedavi edilebilmektedir.

Ayrıca psikolojik görüşmeler ile diş sıkma olayını hastaya anlatarak uyku düzensizliğini daha sağlıklı bir hale getirilerek bu durumun önüne geçilebilir. Diş hekimleri tedavi sırasında ağız koruyucu ve temizleyici plaklar ile dişlerin korumasını sağlayabilmektedir. Diş hekiminin vereceği bu plaklar gece uykuda iken diş etinde veya dişlerde oluşabilecek hasarı önlemektedir. Bunun yanı sıra eklem bozukluğu olan hastalarda botox veya botox yanında uygulanabilecek uygulamalar ile daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir