Diş Tedavisi

Diş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Diş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir

Diş ağrısı genellikle diş içerisinde oluşan çürükler nedeni ile ya da diş etinde oluşan tahriş nedeni ile oluşabilmektedir. Hafif diş ağrılarının yanı sıra daha şiddetli diş ağrılarında mutlaka diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Evde kendi başınıza iyileştiremediğiniz diş ağrılarında derhal uzman bir diş hekimine danışarak hareket edebilirsiniz. Diş ağrıları neden oluşur, diş ağrısı nedenleri nelerdir veya diş neden ağrır gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Öncelikle dişlerimizin ağrımaması için günlük yapmamız gereken ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapmamız gerekmektedir. Yapılacak olan ağız ve diş bakımı dişlerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olması için oldukça büyük önem taşımaktadır. Günlük bakımınızı yaparken fırçalama sırasında diş etinizde bir kanama oluyorsa eğer mutlaka diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

Dişlerin içerisinde bulunan pulpa, dokular, sinirler ve kan damarları oldukça yumuşak bir yapıya sahiptirler. Sinirler içerisinde oluşan hasarlar nedeni ile diş ağrıları oluşmaktadır. Bu sinirler zaman içerisinde tedavi edilmezse eğer enfekte olup apseye dönüşebilirler. Sinirlerde oluşan apse nedeni ile dayanılmaz bir diş ağrısı oluşabilir.

Diş ağrısı sonucunda ölümcül olabilecek durumlar meydana gelmez. Lakin, oluşan diş ağrılarından sonra diş hekimine gidilmezse eğer diş kayıpları yaşamaya başlayabilirsiniz. Hatta geri dönüşü olmayan çeşitli hastalıklara neden olabilirsiniz. Ayrıca dişinizde tedavi edilmeyen enfeksiyon zaman içerisinde vücudunuza yayılarak veya kana karışarak ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Diş ağrısı ne gibi nedenlerden dolayı oluşur gelin bunlara maddeler halinde göz atalım.

  • Dişinizde oluşan herhangi bir çürük diş ağrısına neden olabilir.
  • Dişinizin sinir kısımlarında oluşan enfeksiyon ve bakteriyel bir durum sonucunda oluşan apse şiddetli ağrılara neden olabilir.
  • Bir kaza sonucu oluşan kırık veya çatlak diş ağrısına neden olacaktır.
  • Sürekli sakız çiğnemek ve uyku sırasında dişlerinizi birbirine sürtmek rahatsız edici diş ağrılarına neden olabilir.
  • Diş etlerinizde oluşan enfeksiyon, diş çıkması veya diş patlaması yine diş ağrısına neden olabilir.
  • Yaşınız ilerledikçe beklediğiniz yirmilik dişinizin çıkmaya başladığı zaman bir diş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş ağrılarının en belirgin özelliği gidip gelen diş ağrıları veya zonklayan diş ağrılarıdır. Bunun yanı sıra oluşan bazı diş ağrısı vakalarında dişe uygulanan basınç nedeni ile diş ağrıyabilmektedir. Özellikle sert bir yiyecek veya meyveyi ısırırken bu ağrıları hissedebilirsiniz. Diş etlerinizde şişlik veya kızarıklık görebilirsiniz. Ayrıca diş ağrısı belirtilerinden birisi de baş ağrısıdır. Bunun yanı sıra diş ağrısı çeken kişilerde ateşlenme olayı da görülmektedir. Enfekte olan bir diş ağızda kötü kokulara neden olmaktadır. Diş ağrısı veya şişlikten dolayı yutkunmada veya yemek yemede problem yaşıyorsanız eğer zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir