Diş Tedavisi

Diş Telleri Kaç Yaşına Kadar Takılır?

Diş Telleri Kaç Yaşına Kadar Takılır

Diş çapraşıklığı sorunu yaşayan kişiler için hangi yaşta diş teli takılacağı merak konusudur, özellikle gençler ve çocuklar için bu daha büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir.

Diş çapraşıklık problemi için en tesirli tedavi metodu kuşkusuz diş teli olmaktadır. Diş teli gerek estetik gerek de diş ve ağız sağlığınız için güzel bir netice sağlamaktadır. Diş teli tedavisi neticesinde sağlıklı bir gülümseme sizleri bekler.

Diş teli tedavisinin gerçekleştirilmesi için bazı uzmanlar çok erken zamanları işaret etmektedir. Ancak bazı uzmanlar ise herhangi bir yaş sınırı olmadığını söylemektedir. Diş çapraşıklığı tanısı konan bireyler, yaşları ne olursa olsun profesyonel bir yardım ile diş teli tedavisi gördüklerinde yüksek bir başarı oranıyla tedavi edilebilirler.

Diş teli kaç yaşına gelindiğinde takılır sualine cevap verecek olur isek; altı yaşını geçmiş her bir kişi uzman bir ortodontiden yardım alarak diş teli tedavisi görebilir. Diş teli tedavisinde başarı seviyesini fazlalaştıran en büyük etken doğru vakitte doğru kişiden tedavi görmektir. Tedavi işlemini gerçekleştirecek uzman bu bölümde yetkin değil ise ya da uzmanlığını tam anlamıyla bitiremediyse tedavi başarılı olmamaktadır. Bu makalemiz içinde diş teli kaç yaşına gelindiğinde takılır ile birlikte merak uyandıran pek çok suale de cevap vermeye çalışacağız.

Diş telini taktırmanın tabii ki de bazı kuralları vardır. İlerleyen yaşla birlikte ortodonti tedavisinin tesirlerinin düştüğü görülmüştür. Bu nedenden dolayı erkenden müdahale etmek her daim en iyisidir. Erişkin ve çocukluk evresinde tedavi seviyesi çok fazla olur iken yetişkinlik evrelerinde bu seviyenin devamlı azaldığı görülmektedir.

Otuz-kırk yaşlarında diş teli taktırmanın güçlüğü var mıdır? Tabii ki vardır. Bunları kısa bir şekilde anlatmak gerekirse;

Diş teli tedavisini başarıyla tamamlamak için çene ve diş yapısının çok dayanıklı olması gerekmektedir. Kırklı yaşlara dayanan yetişkin kişilerin çene ve diş yapıları zayıfladığından ötürü tedavinin başarı seviyesi her geçen süre azalır. Bunun beraberinde yetişkin kişilerde diş hizalama şayet doğru olmaz ise düzeltilmesi çok güç üstelik imkansız olabilir. Kırklı yaşlarında olan bir yetişkin diş teli tedavisi görmeyi arzu ederse ilk önce tedavi edilmesi gerekli olan pek çok diş problemi meydana gelebilir. Son senelerde yenilenen teknolojiyle birlikte yetişkinlere uygulanan diş teli tedavi yönteminde başarı seviyesinin çok fazla olduğu gözlemlenmiştir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir