Diş Tedavisi

Çarpık Diş Tel ile Düzelir Mi?

Çarpık Diş Tel ile Düzelir Mi

Kişinin sağlığını tamamıyla etki edebilen diş sorunları ara ara zorluklar ortaya çıkarır. Çarpık diş sorunu da bu sorunlardan bir tanesidir. Genetik bir sorun olduğu varsayılan bu çeşit diş sorunlarının tedavi yöntemi yaşadığımız dönemde rahat bir biçimde yapılabilmektedir.

Yamuk diş sorununun yalnızca genler üstünden olduğunu belirtmek yeterli değildir. Eksik olan dişler, fazla olan dişler, gelişmesini henüz tamamlayamamış güçsüz diş ve damak sorunları nedeni ile diş hizalanmasında geçirilen zorluklar çarpık şeklindeki diş sorunun nedeni olarak gösterilebilmektedir. Yine başka dış sorunlar da bu tarz bir diş sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Çene hastalıkları, diş çekimleri, kırık olan dişler gibi sorunlar ağız içerisinde çarpık biçiminde dişlerin meydana gelmesine neden olur. Bu tarz dişlerin düzeltilebilmesi için çarpık diş düzeltme tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz nedenlerden herhangi bir tanesiyle ağızda meydana gelen çarpık dişler için başka ortodonti tedavi metotları bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri çarpık dişler nasıl düzeltilebilir sualini merak eden kişiler için son derece tesirli tedavi metotlarıdır. Bu tarz dişlerin tedavi yöntemlerinde en mühim husus sorunun iskeletsel bir sorundan kaynaklanmış olma ihtimalidir. Başka nedenler ile meydana gelen çarpıklıklar her yaş grubunda kolaylıkla düzeltilebilir iken iskelet yapısındaki sorun nedeni ile meydana gelen çarpıklıklar için tedavi hususu biraz daha güçtür.

Yamuk veya çarpık dişlerin düzeltilmesinde tercih edilen en bilinen tedavi metodu diş teli işlemidir. Lingual, şeffaf, metal ve porselen olmakla beraber başka maddelerden elde edilen diş telleriyle braketler çarpık diş teli nasıl düzeltilir sualinin de yanıtı olmaktadır. Ortodonti uzmanları tarafından uygulanmış olan tedavi metodu ile diş üstünde sıradan bir uygulama yapmaya gerek duymadan tedavi bitirilmiş olur.

Çarpık Diş Neden Olur?

Çarpık dişlerin nedenler içerisinde en fazla genetik etkenler gösterilmektedir. Bilhassa ufak çarpık diş için diş çekiminin yanlış olması, çene kemiğindeki sorunlar ve diş sıralanışındaki sıkıntıları gösterebilir. Diğer bir yandan süt dişlerinin vaktinden evvel çekilmesi, bebeklerde emzik kullanımının uzun bir süre devam etmesi, beslenme sorunları gibi problemleri de bu tarz diş sorunlarının meydana gelmesine neden olur.

Yine pek çok insanda görülen parmak emme ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar, gece yatma biçiminde sıkıntı olanlarla yirmilik dişlerin düzenli bir şekilde çıkmaması az çarpık diş sorununun meydana gelmesine neden olur. Yaşadığımız dönemde bu tarz diş sorunları ortodonti uzmanları tarafından sıklık ile ve rahatlıkla tedavi edilebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir