Diş Tedavisi

Diş Teli İlk Muayenede Takılır Mı?

Diş Teli İlk Muayenede Takılır Mı

Diş teli tedavisinin ilk aşamasında diş hekimi, hastanın dişlerinin ortodonti tedavisine uygun olup olmadığına bakar. Daha sonra dişlerinizde herhangi bir çürük, kırık veya diş çekimi işlemi gerektiren sorunlar varsa öncelikle bu sorunlar giderilir.

Hastanın dişlerinde diş taşı varsa bu sorunda diş hekimi tarafından giderilir. Diş hekimi gereken bütün işlemleri yaparken aynı zamanda diş etinin de sağlıklı olup olmadığına bakar. Diş etlerinde enfeksiyon, diş eti çekilmesi veya fırçalama sırasında kanama gibi problemler varsa diş yüzeyine kesinlikle braketler takılmaz. Öncelikle diş etinin bu sorunları çözülür ve tedavi edilir. Diş etinde ve dişlerde herhangi bir sağlık problemi yoksa diş telinin ilk aşamasına geçiş yapılır.

Diş telinin ilk aşamasında ağız içi muayenesi yapılır. Daha sonra dişlerin ve ağzın 3 boyutlu fotoğrafları çekilip çene ölçüleri alınır. Bu ölçülere göre hastaya özel braketler yapılır ve ikinci muayene de hastanın dişlerine bu braketler takılır.

Braketler diş yüzeyine yapıştırıldıktan sonra diş telleri takılır ve ligatür telleri ile teller braketler iyice sabitlenir. Diş teli takma işlemi bittikten sonra hasta bir süre dişlerinde sıkışma ve acı hissi duyabilir. Bu gayet normaldir. Yaşanabilmesi mümkün olan bu durum uzun sürmemekle birlikte bir süre sonra tamamen geçecektir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken birtakım hususların bulunduğunu belirtmek isteriz. Bunlardan ilki beslenme konusudur. Diş teli tedavisi sırasında ağız ve diş bakımınıza oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Diş telleri takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler kısaca şunlardır:

  • Ağız ve diş bakımınıza iki kat fazla önem vermeniz gerekmektedir.
  • Yapışkan, sert ve asitli yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Isırılarak yenilebilecek olan yiyecekleri tüketmeyiniz.
  • Spor yaparken mutlaka braketlerini ve tellerinizi korumak için koruyucu apareylerden kullanmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir