Diş Tedavisi

Diş Teli Kaçıncı Seansta Takılır?

Diş Teli Kaçıncı Seansta Takılır

Diş teli özellikle çarpık ve ayrık dişleri olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş telleri dişin istenilen görünümü kazanmasını sağlayan ve kişiye özgüven kazandıran tedavi yöntemidir. Ayrıca çene bozukluklarında da diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

Diş telinin uygulanması sırasında herhangi bir acı hissi duyulmaz. Takılacak olan braketler ve teller kişide uygulama sırasında bir ağrı yapmaz. Diş tellerinin takıldığı ilk günlerde konuşma sırasında zorluk yaşayabilirsiniz. Lakin, kısa sürede diş tellerinize alışacaksınız.

Diş telleri takılmadan önce varsa çürük dişlerin temizleme işlemi yapılmaktadır. Daha sonra diş tellerinin uygulama işlemine geçilmektedir. Diş telleri takılmadan önce braketleri yerleştirmek için diş yüzeylerine yapıştırıcı bir madde sürülüyor. Bu işlem sırasında kendinizi biraz tuhaf hissedebilirsiniz. Diş yüzeylerine uygulanan yapıştırıcının hemen ardından braketler yerleştiriliyor. Braketlerin kenarlarında taşan yapıştırıcılar iyice temizleniyor. Daha sonra U şeklinde bir tel braketlerin üzerinden dişinize uygulanıyor. Telin çıkmaması için her bir braketin üzerine lastik takılıyor.

Diş teli tedavisi öncesinde çekilmesi gereken dişler varsa çekim işlemi yapılmaktadır. Çekim işlemi çenenin dişler için yeterince geniş olmadığı durumlarda yapılmaktadır. Uygulanan diş teli tedavisi sonrasında yapışkan veya katı gıdaların tüketimi yapılmamalıdır. Çünkü bu tarz yiyecekler diş tellerinize zarar verebilir. Ayrıca asitli içecekler tüketmeniz diş telinize büyük ölçüde zarar vermektedir.

Diş teli tedavisi her yaşta uygulanabilmektedir. Diş telinin tedavi süresi hastanın diş ve çene yapısına bağlı olarak 8 ile 30 aya kadar sürmektedir. Diş teli yapılan ilk randevunun sonrasında alınan ölçüler ve uygulanan temizlik sonrasında yapılmaktadır. Diş hekiminize gideceğiniz ikinci seansta uygulanacak yarım saat süren bir işlem ile diş teliniz uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

One thought on “Diş Teli Kaçıncı Seansta Takılır?

  1. Doğan buğda dedi ki:

    Benim üst dişler sadece çarpık üst dişlere takılırsa sadece ortalama bir fiyat alabilmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir