Diş Tedavisi

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

implant hangi maddeden yapılır

İmplant tedavisi son zamanların sıkça tercih edildiği bir diş tedavisidir. Özellikle özgüvenini kaybetmiş kişilerin estetik açıdan daha iyi görünebilmeleri için uygulanan en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. İmplant tedavisi diş kaybı yaşayan ve özellikle çenede kemik erimesi problemi yaşayan kişilere de uygulanmaktadır.

İmplant eksik dişlerin yerine konulan ve estetik açıdan güzel görünmesini sağlayan bir uygulamadır. İmplant uygulanırken çene içerisine vida şeklinde yapay bir diş kökü yerleştirilmektedir. Bu konulan yapay diş kökü vidaları titanyumdan yapılmaktadır. Hastanın doku uyumu sayesinde implant tedavisi başarı ile sonuç vermektedir.

Diş hekimlerinin son zamanlarda en çok kullandığı implant tedavisi tek diş eksikliği olan ve hiç dişi olmayan hastalarda da uygulanmaktadır. Titanyum veya alaşımlardan üretilen implantlar ağızda yer alan sıvılardan etkilenmezler. Ayrıca çiğneme sırasında oluşan kuvvette karşı oldukça dayanıklıdır.

Titanyumdan yapılan imlantlar iyileşme süresinin de kısalmasına fayda sağlamaktadır. Doku dostu olan titanyum alaşımların sağlığa zararı yoktur. İmplant tedavisi sonrasında hastalar ağız bakımlarına oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Fazla sigara ve alkol alımı yapmamanızı öneririz. Bunun nedeni uygulanan implant tedavisinin kemik ile birleşmesine zarar vermesidir.

İmplant tedavisi sonrasında düzenli olarak yapacağınız diş hekimi ziyaretleriniz implantlarınızın ömrünü uzatacaktır. İmplant hangi maddeden yapılır, ortopedik implant nedir ve vücutta kullanılan implant malzemeleri nelerdir gibi sorulara detaylı bilgi almak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini ziyaret edebilir ya da bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir