Diş Tedavisi

Diş Teli Çıktıktan Sonra Plak Ne Kadar Süre Kullanılır?

Diş Teli Çıktıktan Sonra Plak Ne Kadar Süre Kullanılır?

Diş teli tedavisi bittikten sonra belli bir süre plak tedavisi uygulanır. Diş teli dişlerden çıkarıldıktan sonra pekiştirici adı verilen apareyler kullanılır. Bu tedaviye pekiştirme tedavisi denilir. Bu apareyler sayesinde dişler iyice pekişerek istenilen ve hayal edilen dişler elde edilir.

Diş tedavisinden sonra takılan bu apareyler sabit veya takılıp çıkarılabilen türdendir. Bu apareylerin kullanım süresine diş hekimleri tedavinin durumuna göre karar vermektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinin süresi, kişilerin dişlerinde meydana gelen yamukluk veya çapraşıklık durumuna göre değişmektedir. Diş teli tedavisi en az 1 buçuk yıl kadar sürmektedir. Bu süre zarfında dişler istenildiği düzeye ancak gelebilmektedir.

Bazı hastaların dişlerin çok az çapraşıklık durumu varsa diş teli tedavisinin süresi daha kısa sürebilir.

Bunun yanı sıra diş teli tedavisi için net bir süreyi ortodontistler ön tedavi yaptıktan sonra söylemektedirler. Ortodonti tedavisi gören hastaların aynı zamanda yediklerine ve içtiklerine tedavi süresi boyunca dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Diş Teli Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Diş teli tedavisi sayesinde diş çapraşıklığı bulunan hastalar hayatlarına daha öz güvenli bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanı sıra diş çapraşıklığı problemini yaşayan hastalar öğünlerini tüketirken çiğneme zorluğu yaşamaktadırlar. Diş teli tedavisi sayesinde bu durumun da önüne geçilebilmektedir.

Diş teli tedavisi besinlerin daha düzgün sindirilmesini kolaylaştırmaktadır.

Diş çapraşıklığı bazı durumlarda konuşma bozukluklarına yol açmaktadır. Özellikle diş çapraşıklığı ile birlikte çene bozukluğu problemi yaşayan hastalarda bu sıkça görülmektedir. Diş teli tedavisi bütün bunların tedavi edilmesini sağlar ve hastalara hayal ettikleri hayatı sunar.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir