Diş Tedavisi

Diş Taşı Tartar Nedir? Neden Olur?

Diş Taşı Tartar Nedir Neden Olur

Diş taşı yani tartar pek çok kişinin maruz kaldığı diş problemleri arasında yer almaktadır. Günlük ağız ve diş bakımını düzenli yapmayan kişilerde mineral kalıntıları nedeni ile oluşan diş taşlarından kurtulmanın yolu oldukça basittir. Diş taşlarını gözle görebilmeniz oldukça mümkündür. Diş aralarında ve diş köklerinde yer alan diş taşları kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Özellikle diş eti çizgisinin alt kısmında da oluşan diş taşları diş hekimlerinin müdahaleleri sonucu diş yüzeyinden alınır.

Diş taşı ve tartar ismini verdiğimiz bu kalıntılar oldukça yoğun bakteriler içermektedirler. Sertleşen diş taşlarından fırçalama yöntemi ile kurtulamazsınız. Diş yüzeyinizde oluşan diş taşlarından ancak diş hekiminizin müdahalesi sonucu kurtulmanız mümkündür. Diş taşları diş eti kanamalarını meydana getirmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen diş taşları ileriki zamanlarda diş eti iltihaplanmalarına yol açabilir ve diş kayıplarına kadar gidebilir. Bu nedenle diş yüzeyinizde gördüğünüz diş taşlarının bu tarz durumlara sebebiyet vermemesi için zaman kaybetmeden diş hekiminize görünmenizde fayda vardır.

Diş taşları diş etlerinde şişliklere neden olabilir. Ayrıca diş yüzeylerinde sarı renkte olup kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Diş taşlarının temizliği Periodontoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir ağrı hissetmeden yaptıracağınız diş taşı işlemi sayesinde daha temiz ve sağlıklı bir dişe sahip olabilirsiniz. Diş taşı nedir, diş taşı nasıl olur ve diş taşı kendiliğinden düşer mi gibi sorularınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir