Diş Tedavisi

Diş Taşı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş Taşı Ağız Kokusu Yapar Mı

Diş taşı nedir? Diş taşı koku yapar mı? Diş taşı nasıl temizlenir? Diş taşı temizlenmezse ne olur? Diş taşı neden olur? Diş taşı dişlere zarar verir mi? Diş taşı temizlenmesi zararlı mıdır? Diş taşı temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır? Diş taşı temizliği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş taşı hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Taşı Nedir?

Dişlerden temizlenmeyen plaklar zamanla diş üzerinde diş taşına dönmektedir. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre bakteri, yiyecek artıkları, tükürük, nişastalı yiyecekler, şekerli yiyecek ve içeceklere maruz kalan dişlerde zamanla bakterilerin üretmiş olduğu asitler sonucunda diş taşı oluşumu görülmektedir.

Diş taşı kimyasal açıdan bakılacak olursa eğer kalsiyum fosfat, magnezyum fosfat ve kalsiyum karbonattan oluşmaktadır.

Diş Taşı Ağızda Koku Yapar Mı?

Diş taşının tek başına kendisi ağız içerisinde koku yapmaz. Ancak, diş taşının neden olduğu hastalıklar çok şiddetli ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu duruma ise halitozis adı verilmektedir. Halitosiz tamamen diş eti hastalıkları ve diş çürüğü ile alakalı bir durumdur.

Diş eti hastalıklarına ve diş çürüğüne neden olan asıl durum ise yetersiz ve düzenli yapılmayan ağız ve diş bakımıdır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş taşı temizliği sonrasında hastaların sıkça yaşamış oldukları iki problem vardır. Bunlardan bir tanesi diş hassasiyetidir. Diş taşı temizliği sonrasında hastalar yaklaşık 2 hafta kadar diş hassasiyeti yaşamaktadır. Bu durumun asıl nedeni ise diş taşı temizliği sonrasında hastaların diş köklerinin meydana çıkmasından kaynaklıdır. Hastaların ikinci olarak sıkça karşılaştığı durum ise diş eti kanamasıdır.

Ancak bu durum ağız ve diş bakımınıza gereken özeni gösterdiğiniz süre içerisinde geçmeye başlayacaktır. Yaklaşık 3 gün sonra kanamanın durduğunu görebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir