Diş Tedavisi

Diş Sağlığında Doğru Beslenme: Diş Dostu Gıdalar ve Zararlı Alışkanlıklar

Diş Sağlığında Doğru Beslenme

Beslenme ağız ve diş sağlığı üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu nedenden dolayı beslenme düzenini gözden geçirmek; diş ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına engel olur. Diş sağlığı üzerinde olumsuz etki oluşturacak gıdaların başında; şekerli yiyecekler, asitli içecekler, yapışkan gıdalar, sigara gibi olumsuz alışkanlıklar yer almaktadır.

Diş sağlığını muhafaza etmek için tavsiye edilen beslenme şekli:

  • Yapışkan, şekerli ve kola gibi asitli içecek ve yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Dişlerin fırçalanmadığı hallerde, havuç, elma gibi diş etlerinde masaj etkisi oluşturacak gıdalar tüketilmelidir.
  • Dişlerin fırçalanmasına imkan bulunmadığı zamanlarda ağzın temiz suyla çalkalanması gerekmektedir.
  • Şekerli gıdaların tükettikten sonra çürüklerin meydana gelmemesi için uygun besinler yenilmelidir.

Gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğü ile karşı karşıya kalma oranı daha da yükselmiştir. Bunun nedeni ise beslenme alışkanlıklarında farklılaşma olmasıdır. Kahve ve sigara tüketiminde artış meydana gelmesi, fast food gıdaların tüketimi, düzensiz beslenme ve stres etkenleri diş çürüklerinin artış göstermesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte hazır gıda endüstrisinin yükselişe geçmesi ile daha yumuşak ve besin seviyesi daha düşük gıdaların tüketilmesi de dişlerde çürük oluşumunun artış göstermesine neden olmaktadır. Çikolata, bisküvi, kola veya öteki abur cuburların tüketiminin sıklıkla yapılması, ağızda bulunan bakterilerin daha hızlı bir şekilde çoğalmasına yol açar. Kalsiyum içeriğine sahip olan süt ve süt ürünlerinin tüketiminin düşüş sergilemesi de çürüklere neden olur.

Dişler İçin Yararlı Besinler

  • Proteinler diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlayan besin grubudur. Proteinler insan vücudunun temel yapı taşıdır. Dişlerin gelişimi esnasında ve sağlıklı dişlerin korunması için gün içerisinde protein tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Diş için yararlı olan besinler içerisinde ön plana çıkan besin peynirdir. Protein bakımından zengin olmasının yanında, diş sağlığı bakımından da bilhassa şekerli gıdaların tüketiminin ardından dişlerin muhafaza edilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Dişler için yararlı olan besinlerden biri de yer fıstığıdır. İçerisinde yer alan fosfat sayesinde dişler muhafaza edilir.
  • Diş sağlığında bozulma meydana gelmemesi için beyaz un ile yapılan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ağız ve diş sağlığında herhangi bir sorun olmaması, beslenme düzeninin iyi olduğu anlamına gelmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalardan, diş ve ağız sağlığı üzerinde etkili olan en önemli etkenlerin başında beslenme alışkanlıklarının geldiği görülmüştür.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir