Diş Tedavisi

Diş Sağlığı İçin Temel İpuçları: Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Diş Sağlığı İçin Temel İpuçları: Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz

Diş sağlığı son derece önem verilmesi gerekli olan ve bakımların yerine getirilmesi gereken bir konudur. 6 ayda bir olacak şekilde diş doktorlarına kontrol yaptırmak oldukça önemlidir. Ülkemizde bu konuya önem verilmediği açıkça görülmektedir. Bu sebepten dolayı sağlıklı dişler ile ilgili gerekli bilgilendirmelerin insanlara yapılması gerekmektedir. Sağlıklı dişlere sahip olmak düşünüldüğü kadar da zor değildir. Belirli yöntemler yerine getirilerek sağlıklı dişlere kavuşmak oldukça kolaydır.

Ağız Bakımına Özen Gösterilmeli

Ağız bakımı aksatılmamalı ve bakımlar yapılırken titiz ve özenli davranılmalıdır. Günlük olarak her yemekten sonra dişlerin fırçalanması alışkanlık haline getirilmelidir. Ağız temizliği esnasında diş ipi ve ağız gargarasının kullanımı da kişiye faydalı olacaktır.

Dişlere Zarar Verecek Faktörlerden Uzak Durulmalı

Dişlerimizde bazı zamanlarda hassasiyet meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı sert besinlerin dişleri kırma ve zarar verme olasılıkları yüksektir. Sert yiyeceklerin kabuklarını dişle kırmaya çalışmaktan kaçınmak gerekir.

Aşırı Derecede Şeker Tüketiminden Uzak Durulmalı

Şekerli besinler çok fazla tüketildiği taktirde dişlerde çürüklere neden olmaktadır. Şekerli besinleri mümkün olduğunca tüketmemeye çalışmalısınız. Şekerli ürünler zararlı besinler içerisinde ilk sırada yer almaktadırlar. Eğer gün içerisinde şekerli bir gıda tükettiyseniz sonrasında mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.

Beslenme Konusunda Dikkatli Olunmalı

Tabi ki de beslenme de diğer konular kadar büyük bir öneme sahiptir. Dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Dengeli beslenildiği taktirde vücudun vitamin ve mineral gereksinimleri giderilecektir. Bu durum da dişlerin güçlenmesine sebep olacaktır. Yeteri kadar vitamin ve mineral alınmadığında dişler güçsüzleşir. Dengeli beslenmek yalnızca dişlere sağlıklı bir görüntü kazandırmakla kalmaz ayrıca vücudun dinç olmasını da sağlar.

Kontroller Aksatılmamalı

Düzenli beslenmenin yanında düzenli yapılan muayenelerde sağlıklı dişlere kavuşma konusunda yardımcı olmaktadır. Diş hekimi kontrolleri dişlerin tanı ve erken tedavisinde son derece etkili olmaktadır.

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçiminde Dikkatli Olunmalı

Diş sağlığını korumak isterken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan biri de diş fırçasının diş yapınıza uygun olmasıdır. Diş fırçanızın orta sertliğe sahip olması ideal olandır. Diş fırçasını uzun süre boyunca kullanmaktan uzak durmalısınız ve 3 ayda bir olacak şekilde değiştirmelisiniz. Diş fırçasının yanı sıra diş macununun çok fazla kullanılması da dişlerin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bir fırçalama için ufak miktarda macun kullanımı yeterlidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir