Diş Tedavisi

Diş Protezinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş Protezinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Diş protezi nedir? Diş protezi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş protezi nasıl temizlenir? Diş protezi bakımı nasıl olmalıdır? Diş protezi hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Diş Protezi Nedir?

Ağzımızda yer alan dişler zaman içerisinde kötü bakım veya bakımsızlık nedeni ile eksilebilmektedir. Zaman içerisinde dişlerde çürüme ve kırılma nedeni ile kayıplar yaşayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ilerleyen yaş itibari ile dişlerinizi zaman zaman çektirmek zorunda kalabilirsiniz.

Ağızda eksilen diş yerine gelişen teknoloji sayesinde protez diş yöntemi uygulanarak hastaya yeniden güzel görünümlü dişler kazandırılmaktadır. Diş protezleri eksik dişler yerine gelerek kişiye büyük bir özgüven kazandırmaktadır.

Diş protezi hastaya iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan bir tanesi hareketli diş protezi diğeri ise sabit diş protezidir.

Diş Protezi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi bedenimize ait olmayan bir şeyi sürekli bedenimizde taşımak veya tutmak zor olabilmektedir. Özellikle diş protezi kullanan kişiler protezlere alışmakta güçlük çekebilmektedir.

Diş protezi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar kısaca şu şekildedir;

  • Diş protezini ilk kez kullanan kişilerde diş protezinin ağzına büyük veya küçük gelme gibi her daim bir korku içerisinde olurlar. Bu durum zaman içerisinde kesinlikle düzelecektir.
  • Ağzımız yapısı gereği içeriye bir şey aldığı zaman sürekli tükürük üretmektedir. Diş protezi ağız içerisinde olduğundan dolayı ağzınız sürekli tükürük üretecektir. Yalnız bu durum proteze alıştıktan bir süre sonra düzelecektir.
  • Protezi kullanmaya başladığınız ilk günlerde konuşmada veya diksiyonda problemler yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız bu problem gayet normaldir. Bu durum yine aynı şekilde proteze alıştıktan sonra düzelecektir.
  • Üst dişler proteze oldukça kısa sürede alışmaktadır. Alt dişlerde ise dilimiz nedeni ile proteze alışma süresi biraz uzayabilir.
  • Protez kullanımında ilk 7 ayı aştıktan sonra normal yaşantınıza tam anlamı ile devam edebilirsiniz. Diş hekimlerinin yapmış oldukları araştırmalara göre kişilerin proteze alışma süreleri 7 ay kadardır.
  • Diş protezi kullanan kişiler protezleri temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmamalıdırlar. Sıcak su proteze zarar vermektedir.
  • Protez kullanan kişilerin öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağızlarını peçete veya elleri ile kapatmaları gerekmektedir. Öksürük veya hapşırık sırasında protezler ağzınızdan çıkabilir.

About Doç. Dr. M. Özgür SAYIN

Doçent Doktor M. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir