Diş Tedavisi

Diş Protezi Bakımı Uzun Ömürlü Bir Gülümseme İçin İpuçları

Diş Protezi Bakımı

Diş protezi bakımı, noksan dişlerin yerine geçen protezlerin hijyeni ve muhafaza edilmesi için gerçekleştirilen uygulamaları ifade eder. Protez dişler, organik dişler gibi bakıma gereksinim duyarlar. Diş protezlerinin sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılabilmesi için düzenli olarak bakımları ve temizliği yapılmalıdır. Diş protezi temizliği, ağız sağlığını muhafaza etmek ve protezlerin kullanım süresini artırmak için oldukça mühimdir. Protezlerin temizliğini nasıl yapacağınız hususunda herhangi bir kuşkunuz mevcut ise, bir diş doktoruna ya da diş protezi uzmanına başvurmanız mühimdir.

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Diş protezleri, periyodik bakım ve hijyen ile uzun süre kullanılabilirler. Bu sebep ile periyodik olarak temizliğinin yapılması ve bakımının yerine getirilmesi mühimdir. Diş protezlerinin temizliği gerçekleştirilirken aşağıdaki aşamalar izlenebilir. Bunlar;

Temel Temizlik: Temizliğe başlamadan evvel ellerinizi düzgün bir şekilde yıkayın ve hijyenik bir uygulama alanı oluşturun.

Protez Yıkama: Diş protezi ılık su ile düzgün ve detaylı bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede yiyecek artıkları ve gevşemiş plaklar ortadan kaldırılabilir.

Fırçalama: Yumuşak kıllı bir diş fırçası ya da protez için özel olarak üretilen bir fırça yardımı ile protez nazik bir şekilde fırçalanmalıdır. Sert yapılı diş fırçaları protezlerin zarar görmesine sebep olabileceği için yumuşak kıllı fırçalar tercihi çok doğru bir karar olacaktır.

Diş Protezi Temizleme Tabletleri: Diş protezi temizliği için tablet kullanımına başvurulabilir. Bu tabletlerin kullanılmasından evvel yönlendirmeler dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Çoğunlukla, bir bardak ılık su içerisinde tablet ile protezi bekletmeniz gerekli olabilir. Bu uygulama ile protez üstündeki bakteri ve lekeler ortadan kaldırılmış olur.

Durulama: Diş protezinizi düzgün bir şekilde durulayın. Temizlik için kullanılan maddelerin kalıntılarını ortadan kaldırmak için ılık su kullanmalısınız.

Ağız Hijyeni: Protezinizin temizliğini yaparken ağız içerisinde bulunan doğal dişlerin temizliğini de aksatmamalısınız, çünkü ağız temizliğini muhafaza etmek çok mühim bir husustur.

Gece Çıkarılmalı: Diş protezini gece çıkarmak ağız dokularının dinlenmesinin yanı sıra protezlerin de dinlenmesine yardımcı olur.

Periyodik Kontroller: Protezlerin kontrolleri düzenli bir şekilde diş doktoruna yaptırılmalıdır. Diş doktoru protezinizin uygun biçimde çalıştığından ve zarara uğrayıp uğramadığından emin olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir