Diş Tedavisi

Diş Muayenesinde Neler Yapılır?

Diş Muayenesinde Neler Yapılır

Diş kontrolü için gidilen kişi hastaların sahip oldukları tüm sorunları tespit etmek ve buna uygun bir tedavi yöntemi uygulamak için ön muayene yapacaktır. Bu aşamada ilk olarak röntgen filminin çekilmesi ve fiziksel muayene gerçekleştirilmektedir. Sorunların tespit edilmesinin ardından uygun yöntemler ile hastalar için diş veya diş eti sorunlarına yönelik tedavilere vakit kaybetmeden başlanmaktadır.

Hastaların uzman bir diş hekimine muayene için gitmesinin ardından genelde şu işlemler uygulanmaktadır:

  • Hasta şikayetlerinin ve geçmişinin dinlenmesi.
  • Panaromik, priapikal film, dijital tomografi filmi alınması.
  • Şikayete göre uygun bölüme yönlendirme (cerrahi, periodontoloji, ortodonti vb.).
  • Şikayete bağlı olarak uygun tedavinin uygulanmaya başlaması.

Oral diagnoz işleminin daha kısa sürede tamamlanması ve hızlıca tedaviye geçilmesi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi tercih edebilirsiniz. Diş muayenesinde yapılanlar arasında daha birçok farklı unsur sayılabilir. Hastalara göre bu aşamalar farklılık gösterecektir.

Diş Ön Muayene Randevusu Ne Demek?

Ön muayane randevusu kapsamında ilk defa diş hekimine gelen kişilerin genel sağlık durumunu kontrol ettirmek veya şikayetlerini söylemek için diş ön muayene aşamasından geçmesi gerekmektedir. Bu aşamada hastanın şikayetlerine göre doğru birimlere sevk etme işlemleri yapılmaktadır. Diş tedavileri oldukça geniş bir kapsamda değerlendirildiği için ön muayene ile doğru bölümlere gidilmesi gerekecektir.

Düzenli olarak özel bir diş kliniğine gitmek ön muayene aşamasına gerek kalmadan işlem yapılmasını sağlamaktadır. İlk diş muayenesinde genelde ayna ve ışık yardımı ile tüm dişler gözle muayene edilmektedir. Sonrasında gerekli hallerde film istenmektedir. Hasta şikayetleri de bu yöntemlerin belirlenmesinde son derece önemlidir.

Ön Muayene Randevusunda Dolgu Yapılır Mı?

Diş muayenehanesi kapsamında hastaların şikayetlerine göre tedavi süreci planlanmaktadır. Genelde ön muayene kapsamında hastaların yaşadığı sorunun tespit edilmesinin adından ikinci muayenede dolgu yapılmaktadır. Hastalarda aciliyet gerektiren bir konu olmadığı takdirde ilk muayene sonrasında gerekli uygun tedavilere geçilmektedir. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde bu süreç çok daha hızlı bir şekilde yürütülebilmektedir. Diş muayenesinde yapılanlar arasında birçok farklı işlem mevcuttur. Hastaların genel sağlık durumlarına göre bu tedavilere başlama süreleri de farklılık gösterebilir.

Genel Diş Neye Bakar?

Genel diş muayenesi kapsamında profesyonel diş temizliğinden koruyucu uygulamalara kadar kapsamlı birçok işlem yapılabilmektedir. Genel diş kapsamında ağız, diş, çene sağlığı ve hastalıkları incelenmektedir. Bu kapsamda uygulanan işlemler arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

  • Profesyonel ağız ve diş temizliği,
  • Çürük ve ağrı tedavileri,
  • Eksik dişlerin yerine protez uygulamaları vb.

Genel diş hekimliği uygulamaları kapsamında daha pek çok farklı işlem sayılması mümkündür. Bu kapsamda hastaların şikayetlerinin yöntem belirlenmesinde etkisi oldukça yüksektir. Ağız ve diş sağlığı insan hayatında en önemli unsurlardan biri olması nedeniyle kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Günümüzde ağız ve diş sorunları, tüketilen hazır gıdaların artması ve ağız ve diş bakımına yeterli önemin verilmemesi nedeniyle artış göstermektedir. Bu sorunların çözümünde düzenli diş hekimi kontrollerinin yapılması önemli bir unsurdur. Diş muayenesinde yapılanlar sayesinde hastaların ilerleyen dönemde karşılaşacakları olası birçok sorunun da ortadan kaldırılması mümkündür. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden diş muayenesi hizmetleri alarak sağlıklı dişlere kavuşabilir ve olası diş ve diş eti sorunlarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir