Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavileri Nelerdir?

Protetik Diş Tedavileri Nelerdir

Yitirilen dişlerin yerine farklı protezler kullanarak, işlevsel ve estetiğinin yerine getirilmesi uygulamasına, protetik diş tedavisi ismi verilmektedir. Yitirilmiş dişlerin ya da bölgenin rehabilitasyonunda, birbirinden farklı alternatife sahip protez yöntemleri Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde uygulanmaktadır.

Polikliniğimizde Protetik Diş Tedavisi steril ve hijyenik koşullarda en iyi şekilde uygulanır. Eksilen, yitirilen işlev, estetik görünüm, rahatlık ve sağlığı tekrardan kazandırmak amacı ile, protetik tedavi uygulanmaktadır. Dişlerin eksilen bölümleri veya yitirilmiş dişler ve ilgili eksik dokular uygun materyaller kullanılarak doldurulmaktadır. Kullanılan diş protezleri genel olarak sabit protezler ve hareketli protezler olarak farklılık göstermektedir.

Hareketli Protez

Hastanın kendi kendine takıp çıkartabildiği ve olmayan dişlerin yerini tutan aparey olarak da bilinmektedir. Yeni yapılmış olan hareketli protez çeşidine alışmak hasta için çok kolay olmamaktadır. Alışma süreci biraz zaman alabilmektedir. Yanak, dudak ve dil kaslarının bulunduğu Ağız dokularının, uygulanan hareketli protezlere uyum sağlaması için biraz zaman gerekmektedir.

Alışma sürecinde tüketmiş olduğunuz gıdaları minik lokmalar şeklinde ağza almak, iki taraflı çiğneme yapmak alışma sürecini hızlandırmaktadır. Bu arada protezinizi sürekli şekilde ağızda tutmamalısınız. Yatarken çıkarıp temizleyerek kullanabilirsiniz. Çıkardığınız protezlerinizi nemli bir kağıt havluya bırakabilir ya da içi dolu bir kaba koyabilirsiniz. Böylelikle ağız içerisindeki yumuşak dokular dinlenebilir. Ayrıca mantar ve bakterilerden kaynaklanabilecek enfeksiyonları kolaylıkla önleyebilirsiniz.

Ağız içerisinde dayanak olarak kullanılacak diş bulunmuyorsa kuvvet iletimi, yardım ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturması ile sağlanmaktadır. Tamamen doku destekli protetik tedaviler total protez ismi ile isimlendirilmiştir. Uygulanan protez çeşidi damak protezi olarak da yaygın olarak bilinir.

Sabit Protez

Doğal dişler, diş kökleri ya da dental implant üstüne diş hekimlerimiz tarafından yapıştırılan protez çeşididir. Sabit protez çeşitleri hasta tarafından çıkarılmamaktadır

Diş ya da implant destekli bütün sabit ve hareketli protezlerin yapımı, Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde uygulanmaktadır. Çene yüz protezleri ve çene eklemi tedavileri içinde Polikliniğimizden randevu alabilirsiniz. Protetik diş tedavi yöntemleri için porselen dolgu, lamina, kuron ve köprü gibi birbirinden farklı tedavi yöntemleri, hastalara uygun olarak uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir