Diş Tedavisi

Diş İmplantları Kayıp Dişler İçin Kalıcı Çözümler

Diş İmplantları Kayıp Dişler İçin Kalıcı Çözümler

Diş implantları; eksik diş bölgesine konumlandırılan ve üstüne hareketli olmayan veya hareketli protez uygulanmasına olanak temin eden doğal olmayan diş köküdür. İmplant tercihinde uzun senelerdir yapılan ve uzun dönem klinik izlenimi yapılmış markaların seçilmesi gerekmektedir. Popüler markaların malzeme seçeneklerinin çok olması, sıradan bir problem ile karşı karşıya gelindiğinde etkin ve çabuk çözümler sunabilmesi de oldukça mühimdir.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Diş implantı takılmadan evvel ayrıntılı bir klinik ve radyolojik muayeneler yapılmaktadır. Üç boyutlu görüntüleme yöntemleri ile anatomik ve kemik yapı komşuluklar dikkatli bir şekilde değerlendirilmektedir. İmplant işlemi, lokal anestezi altında uygulanabileceği gibi gerekli hallerde sedasyon ya da genel anestezi de seçilebilir. Cerrahi bir işlem ile, implant uygulanması planlanan yerlere bir yuva açılır ve implant konumlandırılır. İmplantlar çene kemiğine konumlandırılıp iyileşebilmesi için gereken süre beklemesinin ardından protez için gerekli olan iyileşme kapağı ve protez alt yapısında tercih edilecek başlıklar takılarak protez uygulanır.

İmplant Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplantın yerleştirilmesinin hemen ardından:

  • İki saat süre ile hiçbir şey tüketilmez içilmez ve ilk gün aşırı soğuk-sıcak besinler yenilmez.
  • Kanamaları durdurabilmek için konumlandırılan tampon, yarım saatin ardından çıkarılmaktadır. İlk gün sızıntı biçiminde kanamalar bazen görülebilmektedir. Kanamayı fazlalaştırmamak için çalkalama ve tükürmemeye dikkat etmeniz gerekir.
  • İlk günlerde şişliklerin aşırı olmaması için 5 dakika aralıklar ile, implant konumlandırılan yere soğuk uygulaması yapılmaktadır.
  • Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli ve uygun dozlarda kullanılması gerekir.

İyileşmenin ilk günlerinde bu önerilere önem vererek istirahat edilmelidir. İstirahatin yanı sıra ilk birkaç gün sigara tüketilmemeli ya da minimuma düşürülmelidir.

İyileşme döneminde ve protezin yapılmasının ardından ağız temizliğinin önemi unutulmamalı ve diş doktorunuzu düzenli aralıklar ile ziyaret ederek kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.

İmplant üstüne operasyon ile aynı gün kalıcı olmayan bir protez uygulanabileceği gibi bazı hallerde protez yapımı için bir müddet beklemek gerekmektedir. Bu müddet, implant yapılan yere, kemiğin kalitesine ve kemik tozu işlemleri gibi ileri cerrahi ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir