Diş Tedavisi

Diş Eti Kendini Onarır Mı?

Diş Eti Kendini Onarır Mı

Diş eti nedir? Diş eti çekilmesi nedir? Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir? Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir? Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl olur? Diş eti çekilmesi neden olur? Diş eti çekilmesi tedavisinde hangi cerrahi tedaviler uygulanır? Diş eti kendini onarır mı? Diş eti çekilmesi nasıl önlenir? Diş eti çekilmesi ilgili soruları ve diş eti hakkındaki bilgileri sizler için bu yazımızda bir araya derledik.

Diş Eti Nedir?

Diş eti bir diğer adıyla gingiva, her dişin etrafında ve dişlerin görünen kısmının altında bulunan ve aynı zamanda dişi saran renkli bir dokudur.

Diş etleri, kan damarları açısından zengin olan bir yapıdır. Diş köklerini korumaya yardımcı olmaktadır. Diş etleri, diş kemiğine yapışık bir konumdadır. Diş etlerinin zarar gördüğü durumlarda vakit kaybetmeden diş hekimine danışmanız gerekmektedir. Diş etleri kendiliğinden iyileşen bir yapı değildir. Bu nedenle vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi hastalar arasında yaygın görülen bir problemdir. Diş eti çekilmesini her yaştan insan yaşayabilmektedir. Pek çok insan, diş etlerinde meydana gelen çekilme problemini fark edemeyebilir. Bu problemin altında yatan farklı nedenler vardır. Diş eti çekilmesinden şüphelendiğinizde vakit kaybetmeden diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

Diş eti çekilmesi genellikle dişlerde hissedilmektedir. Bunun yanı sıra diş çekilmesinin belirtileri kısaca şu şekildedir;

  • Dişlerinizi fırçalarken normalde daha fazla kanama meydana geliyorsa diş eti çekilmesi olabilir.
  • Sert yiyecekler yerken diş etlerinde kanama meydana gelmesi,
  • Diş etlerinde meydana gelen kızarıklık ve şişkinlik gibi durumlarda da diş etlerinde çekilme olduğunun belirtisi olabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir