Diş Tedavisi

Diş Düşmeleri ve Tedavileri: Çocuklarda Acil Diş Hekimliği Rehberi

Diş Düşmeleri ve Tedavileri: Çocuklarda Acil Diş Hekimliği Rehberi

Diş rahatsızlıkları pek çok kişi için büyük bir sorun olmaktadır. Bilhassa ciddi ve ani sancıların geçirilmesi, rahatınızı en az seviyeye indirmektedir. Bu şekil hastalıklar çocuk hastalar için ise çok daha zor yaşanmaktadır.

Çocukların diş ve ağız sağlıklarına önem vermesi hususunda gerekli eğitimlerin verilmesi pek çok problemin önüne geçmektedir. Bu duruma karşın pek çok sebep ile ilişkili olarak çocuklarda acil kapsamda ele alınacak problemler meydana gelebilir. Bu problemler temelde şu üç başlık altında toplanabilmektedir;

  • Şiddetli sancı
  • Enfeksiyon
  • Dental travma

Bu üç başlık altında geçirilebilecek problemlerin beraberinde çocuk hastalarda böbrek, kalp karaciğer ve kan hastalıkları gibi sistemik rahatsızlıklar, çocuk diş hekimliği bölümünde de mühim bir yere sahip olmaktadır. Bu sistemik problemlerin beraberinde enfeksiyon ve travma gibi haller yaşanmıyor ise, acil müdahaleye de gerek görülmemektedir. Fakat çocuk hastaların düzenli olarak diş doktoru kontrollerinden geçmesi gerekmektedir.

Şiddetli Sancı

Şiddetli sancı, çocuk diş tedavisinde acil hallerin içerisinde yaygın olarak karşılaşılanlardan bir tanesidir. Bu sancılar diş veya diş eti kaynaklı olarak geçirilebilmektedir. Çocukların dişindeki çürük, travma ardından meydana gelebilecek problemler ve diş eti rahatsızlıkları şiddetli sancılara sebep olmaktadır. Bu tarz şiddetli sancılar gözüktüğü anda, diş doktoruna başvurmak gerekmektedir. Diş sancıları, uygun tedavi tekniği uygulanana dek sürer. Bu neden ile mümkün ise ağrı kesiciyle az zamanlı olarak dindirilen sancılar meydana gelir ise, zaman kaybetmeden diş doktoruna başvurmak gerekmektedir. Çocuk diş doktorları, sancının sebebini tespit ederek gerekli olan tedaviyi yapacaktır.

Enfeksiyon

Enfeksiyon problemi diş veya diş eti kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Diş etinde sancı, şişlik, kızarıklık gibi problemler oluşuyor ise, çocuklarınız için hızlı şekilde diş doktoru randevusu almanız yararlı olacaktır. Enfeksiyon oluşması halinde diş doktorunuz kanal tedavisi gibi tekniklere başvurulabilir. Enfeksiyon oluşan daimi dişin kurtarılması oldukça mühimdir.

Dental Travma

Dental travmalar, çocuk hastalarda yaygın olarak karşı karşıya gelinen hallerden bir tanesidir. Travmaların şiddetleri ve yönleri ile ilişkili olarak; kemiklerde, dişlerde ve yumuşak dokulardaki hasarların boyutları farklılık gösterebilir. Travma neticesinde dişlerde; yerinden çıkma, çatlama ve oynama, kırılma, dişlerin gömülmesi gibi problemler meydana gelebilir. Bu durumun beraberinde çene kemiğinde kırılma, şişme, kesilme ve kanama gibi haller görülebilir.

Travmanın sebep olduğu hal ile ilişkili olarak aciliyet hali de farklılık gösterebilir. Bu değerlendirmeleri diş hekimlerinin yapması gerekmektedir. Fakat çocuklarınızda travma ile ilişkili bu tarz problemler yaşanıyor ise direk bir diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir