Diş Tedavisi

Çocuklarınızın Diş Sağlığını Koruyacak Yiyecekler

Çocuklarınızın Diş Sağlığını Koruyacak Yiyecekler

Temiz ve ışıltılı bir gülümsemeye sahip olabilmenin altında kesinlikle düzenli bir diş bakımı yatmaktadır. Diş macunu, diş fırçası ve diş ipinin kullanılması diş temizliği hususunda vazgeçilmezlerin içerisinde bulunmaktadır. Ancak sağlığı yerinde olan dişlere sahip olmak için de yalnızca temizlik de yeterli gelmemektedir. Bu temizliğin beraberinde diş ve ağız sağlığını muhafaza eden yiyeceklerin yenilmesi de büyük önem arz etmektedir. Sizler için diş çürüğünü engellemekte olan ve ağız sağlığına da destek olan yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Diş ve ağız sağlığı için bazı temizlik kuralına uyulmasının gerekli olduğunu herkes bilmektedir. Her gün sabah, öğlen ve akşam olarak günde üç kez dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Üstelik diş fırçalamasının yeterli olmadığı hallerde de devreye diş ipi ve gargara kullanımı girmektedir. Fakat diş sağlığını muhafaza edebilmek için de yalnızca diş temizliği kuralına önem vermek de yeterli değildir. Bu temizlik uygulamalarıyla beraber aynı zamanda da diş minesini muhafaza edebilecek, fosfor ve kalsiyum yönünden de zengin olan yiyeceklerin yenilmesine de dikkat etmek gerekmektedir. Bunun en başında da süt ve süt ürünü, bazı balıklar ve meyveler gelmektedir.

Süt ve Süt Ürünü İltihabi Rahatsızlıkları Engeller

Süt ve süt ürünü, çocukların dünyaya geldikleri ilk andan itibaren diş yapılarının kuvvetlenebilmesi için destek temin etmektedirler. Özellikle de peynirin yenilmesi, diş çürüğünün engellenmesine ve ağzın PH dengesinin muhafaza edilmesine de destek olmaktadır. Tam anlamı ile kalsiyum kaynağı olan yoğurtlarsa diş ve diş etini desteklemekte olan dokuda meydana gelen iltihabı rahatsızlıkların da seyrini değiştirmektedir.

Bu Yiyecekler Doğanın Diş Fırçası

Halk içinde de yeşil elmanın diş sağlığına büyük bir etkisi olduğu bilinir. Bunun sebebi elmalar diş sağlığının ciddi destekçisi olmaktadır. Elmanın beraberinde armut da sahip olduğu lifli yapılarıyla dişi temizler iken diş etlerine de masaj tesiri yaratır. Bağ dokusunu kuvvetlendirmekte olan portakallarsa diş etinde meydana gelebilecek olan iltihabı engellemektedir. İçinde flor yer almakta olan portakal, ağız içinde meydana gelen asitlere karşıda diş üstünde muhafaza edici kalkan oluşturmaktadır.

Kapsadığı birtakım enzimler nedeni ile de çilek ve kiviler de diş temizlemesinde büyük önem arz etmektedir. Diğer besinlere göre fazladan bir çiğneme fonksiyonu gerektiren kereviz de sert yapısıyla diş arasını temizliyor iken, bunun yanı sıra çürüğe neden olan bakteri de tesirsiz bir duruma getirmektedir. Ayriyeten lifli sebzeler içinde bulunan havuç da dişte meydana gelen sararmayı da hafifletir ve üstünde biriken plağı da arındırmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir