Diş Tedavisi

Diş Dolgusundan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Diş Dolgusundan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir

Dişlerde oluşan çürük veya kırıklarda uygulanan dolgu tedavisi oldukça ağrısız yapılan bir işlemdir. Hastaların korkulu rüyası olan diş çürüklerinden kurtulmak dolgu tedavisi ile mümkündür. Özellikle diş ağrımasının başlıca nedenlerinden biri olan çürükler hastalara inanılmaz ağrı ve acı vermektedir. Dolgu tedavisi sayesinde bu ağrı ve acının önüne kolaylıkla geçilmiş olunur.

Günümüzde hastaların sıkça tercih ettiği dolgu tedavisi sonrasında hastalar memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Dolgu tedavisi yapılmadan önce dolgu yapılacak bölge diş hekimi tarafından uyuşturulur. Yapılacak olan uyuşturma işleminde diş hekiminiz iğne kullanabilir. Bu aşama sizi korkutmasın. Herhangi bir ağrı veya sızı hissetmeyeceksiniz. Sinek ısırığı kadar hissedeceğiniz bir sızıdan sonra uyuşturulmak istenen bölge kısa sürede uyuşmuş olur. Daha sonra diş hekimi diş dolgusunun yapılması işlemine geçer. Bu aşamalarda genellikle hastalarda herhangi bir tedirginlik durumu olmaz. Bunun nedeni diş dolgusu gibi büyük olmayan uygulamalarda hastalar herhangi bir ağrı veya sızı hissetmezler.

Dolgu işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık iki saat kadar herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir. Lakin yemek yenmesi zorunlu olan durumlarda hastalar daha yumuşak gıdaları tercih etmesi gerekir. Dolgudan sonra yiyeceğiniz veya içeceğiniz gıdaların ve içeceklerin aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmaması gerekir. Diş dolgusu sonrasında yapacağınız günlük ağız ve diş bakımı dolgunuzun ömrünü uzatabilir.

Dişinizde eğer dolgu varsa sert yiyecekler yemekten kaçınmanız gerekmektedir. Dişlerinizle herhangi bir şeyi kırma veya gazoz kapağı açma gibi durumlardan kesinlikle kaçınmalısınız. Sağlıklı olan dişlerinize de bu durum oldukça zarar vermektedir. Diş dolgusu sonrasında herhangi bir ağrı durumu olursa derhal diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir