Diş Tedavisi

Diş Dolgusu Kaç Yıl Dayanır?

Diş Dolgusu Kaç Yıl Dayanır

Son zamanların sıkça tercih edilen diş estetikleri arasında yer alan diş dolgularının kullanım süresi hastanın günlük yaptığı ağız ve diş bakımına göre değişmektedir. Özellikle diş yüzeyinde yer alan çürükler nedeni ile uygulanan diş dolguları darbe sonucu oluşan kırık veya çatlak dişlere de uygulanmaktadır.

Diş dolgularının yapılış süresi oldukça kısadır. Tek ve iki seansta yapılan diş dolgularının çeşitleri vardır. Hastanın istek ve arzusuna göre yapılan bu diş dolgu çeşitlerinin arasında en çok tercih edilen dolgu çeşidi porselen dolgulardır. Porselen dolgular estetik açıdan da hastanın ağzında doğal bir görünüm sergilemektedir.

Diş dolgularını uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Diş dolgusunda kullanılan malzemelerin hiç biri sonsuza kadar kullanılmaz. Mutlaka diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekmektedir. Yapılan altın dolgular hasta ağzında 15 ile 30 yıl kadar durabilmektedir. Diğer bir dolgu çeşidi olan gümüş amalgam dolgular 10 ile 15 yıl kadar kullanılabilmektedir.

Estetik olmalarına rağmen genellikle uzun ömürlü olmayan kompozit dolgu çeşitlerinin kullanım süresi ise 5 ile 7 yıl arasında değişmektedir. Yazılan bu rakamlar ortalama rakamlardır. Lakin ağzınızdaki dolgunun süresi sizin de günlük uygulayacağınız ağız ve diş bakımına göre değişmektedir. Diş dolgusu kaç yıl dayanır, kompozit dolgu ömrü ne kadardır ve geçici diş dolgusu ne kadar dayanır gibi sorularınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini ziyaret edebilir ya da bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir