Diş Tedavisi

Çene Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Çene Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır

Ortodonti tedavisine giren çene tedavisine ergenlik öncesinde veya başlangıcında başlanması gerekmektedir. Ergenlik döneminde değişen hormonlar nedeni ile büyüme ve gelişmede değişiklikler yaşanmaktadır. Ergenlik döneminde büyüme hormonunu salgısını oldukça artmaktadır.

İskeletsel bir rahatsızlığa giren çene bozuklukları ergenlik çağında tedavi edilmelidir. Bu büyüme evresinde yapılan tedavinin asıl amacı daha güzel ve net sonuç alabilmektir. Bu sayede diş hekimleri çeneye istedikleri şekli verebilmektedir. Alt çenesi üst çenesine göre daha geride olan bir hastanın alt çenesinin daha çok gelişmesi için diş hekimleri farklı uygulamalar yapmaktadır. Bu sırada üst çeneyi daha ileriye doğru getirebilmek için baskılayıcı bir işlem uygulamaktadır.

Yapılan tedavinin en iyi sonucu verebilmesi için büyüme ve gelişme sürecinin devam etmesi gerekmektedir. Ergenlik çağında yapılan bu uygulamada genellikle erkek hastaların yaş aralığı 13 ile 14, kadın hastaların yaş aralığı ise 12 ile 13 olması gerekmektedir.

Büyüme evresinde yapılan çene tedavilerinde hastalar memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Çene bozukluğu yaşayan hastaların belirtilen bu büyüme evresini geciktirmeden diş hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde tedaviniz uzayacağı gibi istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Alt çene kaç yaşına kadar gelişir, ortodonti tedavisi kaç yaşında başlar, diş teli en geç kaç yaşında takılır ve üst çene genişletme kaç yaşına kadar yapılır gibi sorularınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız eğer Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilir ya da iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

One thought on “Çene Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

  1. Umut dedi ki:

    Merhalar alt çenem geri ve ameliyat gerekirmi daha 18 girmedim lütfen cevap verin alt çene yapım çok kötü nasıl üst ceneyle esit okur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir