Diş Tedavisi

Diş Çürümesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Diş Çürümesinin Önüne Nasıl Geçilir

Diş çürümesinin önüne nasıl geçebiliriz? Diş çürümesi neden olur? Dişlerde çürüme nasıl başlar? Dişlerde meydana gelen çürüğe neden olan yiyecekler ve içecekler nelerdir? Dişlerde oluşan çürük tedavisi nasıl olur? Diş çürüklerinden nasıl kurtulabilirim? Diş çürümesi her yaşta olur mu? Diş çürümesine nasıl engel olunur? Diş çürümesi hakkında merak etiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Çürümesi Nasıl Engel Olunur?

Dişlerde zaman içerisinde tüketilen bazı yiyecek veya içecekler nedeni ile çürümeler meydana gelir. Bu çürümelerin önüne geçebilmek adına uygulamanız gereken pek çok bakım tekniği vardır. Ayrıca çürümelere engel olabilmeniz için en önemli etkenlerden bir tanesi de erken tanıdır.

Günlük yapmanız gereken ağız ve diş bakımına gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Diş çürümesine engel olabilmeniz için uygulamanız gereken bazı yöntemleri aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık.

  • Günlük tükettiğiniz şekerli gıdaları minimuma indirmeniz gerekir.
  • Günlük ağız ve diş bakımınızı en az iki kez yapmalısınız.
  • Diş fırçalama süresi minimum 2 dakikadır.
  • Diş fırçalama işlemeniz bittikten sonra diş ipi ile kalan kalıntıları temizlemeniz gerekir.
  • Her 6 ayda bir diş hekiminize mutlaka görünmeniz gerekir.

Diş Çürükleri Nasıl Meydana Gelir?

Dişlerde oluşan çürükler aşamalı bir şekilde seyir eder. Diş çürüklerinde eğer zamanında müdahale etmezseniz kısa bir süre sonra diş kayıpları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Diş çürükleri ağız içerisinde dişlerde plak şeklinde meydana gelir.

Bu plak ortaya çıktıktan sonra şekerli gıdaların tüketimi ile birlikte plak daha da büyür. Büyüyen plak diş minesi zarar verir ve bu aşamadı diş çürükleri meydana gelir. Diş üzerinde meydana gelen bu plak zamanında tedavi edilmediği sürece kişilerde ağrılar meydana gelecektir.

Diş Çürümesi Nasıl Anlaşılır?

Dişlerde meydana gelen çürükler genellikle diş yüzeyinde siyah bir leke şeklinde gözlemlenir. Fakat oluşan bazı durumlarda bu durumu dışarıdan bakarak anlamayabilirsiniz.

Bazı çürükler diş yüzeyinde değil diş içerisinde oluşmaya başlar. Bu durumda dişlerdeki hassasiyet giderek artar ve dişlerde ağrılar meydana gelir. Diş çürükleri aynı zamanda ağız içerisinde kötü kokulara neden olmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir