Diş Tedavisi

Diş Çürümesi Nedir?

Diş Çürümesi Nedir?

Diş çürümesi nedir? Diş çürümesi nasıl meydana gelir? Diş çürümesi sonucunda ne olur? Diş çürümesi neden olur? Diş çürümesi tedavisi nedir? Diş neden çürür? Diş çürüğü nasıl geçer? Çürük diş ağrı yapar mı? Diş çürümesi nasıl engellenir? Diş çürükleri nasıl temizlenir? Diş çürüğü hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Çürümesi Nedir?

Diş çürümesi, her yaştan insanın başına gelebilecek hastalıklardan bir tanesidir. Diş çürümesi genellikle ağız ve diş bakımını yeterli olarak yerine getiremeyen kişilerin başına gelmektedir. Bunun yanı sıra düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucunda da diş çürümesi meydana gelebilir.

Diş çürüğü ayrıca dişlerin sert yüzeyinin tahrip olması veya diş minesinin zarar görmesi sonucunda da meydana gelebilir.

Kişinin dişleri üzerinde yapışkan bir plak oluşumu meydana gelir. Bu durum şekerli gıdaların tüketilmesi sonucunda bakterilerin diş minesine saldırması sonucunda oluşur. Bunun sonucunda asitler meydana gelir. Bu asitler ise diş çürümesine neden olur. Diş yüzeyi zamanla parçalanarak çürük boyutu giderek artar. Çürüyen dişler sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet içerisinde olurlar. Çürük diş oluşumu genellikle çocuklar ve gençlerde daha sık görülmektedir.

Bunun yanı sıra 50 yaş üzerindeki bireylerde ise diş çürümesi diş kökünden oluşmaya başlar. Yetişkinlerde ise genellikle diş kenarlarında çürümeler meydana gelir. İnsanlar yaş aldıkça diş içerisinde yer alan florür azalır ve bu durumda diş çürümesine yol açar.

Çürük Diş Belirtileri Nelerdir?

Çürüyen diş genellikle gözle görülür bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra çürüyen dişlerinizin öncesinde diş çürümeden veya diş kaybına yol açmadan bu durumu anlayabilirsiniz.

  • Dişlerinizde aniden meydana gelen bir ağrı,
  • Dişlerde oluşan hassasiyet,
  • Sıcak, soğuk ve tatlı yiyecek içeceklere karşı oluşan hassasiyet,
  • Dişlerin yüzeyinde meydana gelen renk değişimleri,
  • Sert bir yiyecek yerken oluşan ağrılar.

Bu gibi durumlar diş çürümesinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir