Diş Tedavisi

Diş Çekiminden Sonra Yanak Neden Şişer?

Diş Çekiminden Sonra Yanak Neden Şişer

Dişlerde meydana gelen çürüme ile birlikte diş etinde meydana gelebilecek apse ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Diş ve diş eti ağrısı yaşayan bireyler için diş apseleri fazlası ile büyük bir sorun olmaktadır. Ayrıca diş yüzünden kaynaklı yanak şişmesi de meydana gelebilmektedir. Bu yazımızda dişten kaynaklanan yanak şişmesinin nedenlerini sizler için yanıtlıyoruz.

Diş çekimini takiben o bölgede hafif veya orta seviyede ödeme bağlı olarak şişliğin meydana gelmesi normal karşılanır. Diş hekimlerimizin tavsiyesine göre şişlik yaşanan bölgeye buz uygulamak, oluşmuş olan şişliği minimuma indirecektir. Diş çekimi sonrası yaşanabilecek normal şişlik üçüncü günde maksimum seviyeye ulaşır. Maksimum seviyedeki şişlik üçüncü günden sonra hızlıca inmeye başlar. Beklenenin haricinde meydana gelen şişlikle birlikte nabız atar gibi ağrı, bölgede kızarıklık ve sıcaklık meydana gelmesi enfeksiyonun en büyük belirtisidir. Yaşanabilecek bu gibi durumlar karşısında, en kısa sürede tekrardan diş hekimlerimize danışmak gerekmektedir.

Diş apsesi veya ağrısı gibi sorunlar yaşayan hastaların diş etlerinde bakterilerden kaynaklı olarak iltihaplanma gibi diğer problemler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu iltihaplanma ileri seviyeye ulaştığında, kanama ve yüzün ciddi oranda şişmesi gibi sorunlarında yaşanmasına neden olmaktadır. Diş çekimi sonrası yaşanabilecek yüz ve yanak şişmelerinde kişiler bu sorunları için kesinlikle uzman bir hekime başvurmalıdır.

Bakımı yapılmayan veya eksik yapılan dişler de meydana gelen diş problemlerinden bir tanesi de diş apsesidir. Diş etinin iltihaplanması ile beraber bireylerin yüzünde şişlik ve ağrı hissi ortaya çıkar. Boğazdan kulağa varana kadar uzayan bu ağrıyı azaltmak ve şişliği indirmek için soğuk su veya buz ile şiş olan bölgeye kompleks yapılması çok yararlıdır.

Çürük dişlerin yol açtığı ağrıyı ve yüzün şişliğini azaltmayı isteyen kişilerin belirli periyotlarla tuzlu su ile gargara yapmaları son derece yararlıdır. Tuzlu su ile gargaranın yanı sıra, yanaktaki şişkinliğe ve de apsesinin bulunduğu bölüme soğuk kompleks yaparak da şişkinliği ve ağrıyı azaltabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

2 thoughts on “Diş Çekiminden Sonra Yanak Neden Şişer?

  1. Temel çelik dedi ki:

    Merhabalar rahatsız ettim bir soru soracaktım ben 32 yaşındayım 20 lik dişimi çektirdim dikiş attılar ağrım yok kanamam yok ama dişle alakasız orta dişlere yakın yanak ta taş parçacığı kadar bi sertlik var etrafı şiş açıyor ne yapmalıyım

    1. Prof. Dr. Özgür SAYIN dedi ki:

      Mutlaka tekrar muayene olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir