Diş Tedavisi

Çok Ağrıyan Diş Çekilir Mi?

Çok Ağrıyan Diş Çekilir Mi

Diş neden ağrır? Ağrıyan diş çekilir mi? Diş ağrısının nedenleri nelerdir? Ağrıyan diş hemen çekilir mi? Ağrıyan diş nasıl geçer? Hangi durumlarda diş çekilmez? Diş ağrısı hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Neden Ağrır?

Genellikle ağrıyan dişler çürüme nedeniyle ağrımaktadır. Dişteki çürüğün oluşması nedeni ise dişlerde meydana gelen enfeksiyondur. İltihaplı olan dişler her zaman ağrılara ve hassasiyete neden olmaktadır. Genellikle bu ağrılar ise geceleri canımızı sıkmaktadır.

Diş içerisinde meydana gelen iltihap ilerleyen durumlarda diş sinirine doğru ilerleyip bu bölgeyi etkilemektedir. Sinir üzerindeki baskı kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca daima o bölgede bir acı hissedecektir. Meydana gelen bu ağrı ve acı hissi gündelik yaşamınızı olumsuz yönde etkilemeye başladıysa eğer mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısının farklı pek çok nedeni vardır. Bu nedenleri sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Dişlerde ağrı olmasının nedeni dişlerde oluşan kırık veya çatlak dolayısıyla oluşabilmektedir.
  • Çürümüş olan dişlerde ağrı olabilir.
  • Yıpranan, düşen ve çıkan dolgu nedeniyle ağrı olabilir.
  • Enfeksiyon nedenli apse olabilmektedir.
  • Diş etinde meydana gelen enfeksiyon veya tahriş olaylarında ağrı olabilir.
  • Çıkmayan yirmi yaş dişinde veya gömülü diş problemlerinde dişte ağrı olabilir.
  • Diş gıcırdatma alışkanlığı veya diş sıkma alışkanlığı gibi durumlarda ağrı olabilir.
  • Son olarak sinüzit gibi rahatsızlıklarda ağrı olabilir.

Ağrıyan Diş Çekilir Mi?

Apse oluşmuş veya iltihapmış dişlerde çekim söz konusu olabilir. Bu durumda enfeksiyonun vücuda kan yolu ile geçmesi gibi bir riski vardır. Bu nedenle bu dişlerde çekim söz konusu olabilir. Ağrıyan dişin çekilip çekilmeyeceğine diş hekimi karar vermektedir. Ağrıyan dişlerde kanal tedavisi veya dolgu gibi yöntemler uygulanarak diş ağrısı önlenebilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir