Diş Tedavisi

Diş Çekiminden Sonra Diş Eti Ne Zaman Kapanır?

Diş Çekiminden Sonra Diş Eti Ne Zaman Kapanır

Diş çekimi sonrasında diş etinin iyileşme süreci yaklaşık 15 günü bulabilir. Bunun yanı sıra çekilen dişiniz eğer 20’lik dişiniz ise bu süreç daha da uzayabilir. Bu süre zarfında mümkün olduğunca sıcak veya soğuk yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda diş çekimi sonrasında ağız ve diş bakımınıza dikkat etmeniz ve daha da özen göstermeniz gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında diş hekiminizin söyleyecekleri talimatlara mutlak süreçle uymanız gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında iyileşme süreci uzun bir süreç değildir. Bu süre zarfında sadece dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Diş çekimi sonrasında oluşan yaranın kapanması 3 haftayı bulabilir. İyileşme süreci sonrasında ise diş eti hassasiyetiniz ortadan kalkacaktır. İmplant tedavilerinde veya farklı tedavilerde iyileşme süreci daha fazla olabilmektedir.

Diş Çekimi Sonrasında Ağır Veya Şişlik Olur Mu?

Diş çekimi sonrasında ağrı veya şişlik oluşması oldukça normaldir. Dişiniz sorunsuz bir şekilde çekilmiş olsa dahi çekilen bölgede ağrı veya şişlik olabilir. Bu aşamada ağrıyı azaltmak için diş hekiminiz ağrı kesici ilaç tedavisi uygulayabilir.

Diş çekimi sonrasında oluşan şişlik yaklaşık 24 saat içerisinde geçmeye başlayacaktır. Çekilen diş sonrasında bölgenin iyileşmesi 15 günü bulacaktır.

Diş çekimi sonrasındaki günde fırçalama sırasında çok sert darbeler ile dişlerinizi fırçalamamanız gerekmektedir. Düzenli olarak diş bakımınızı yaptıktan sonra yara olan bölgede bakteri veya mikrop oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Diş Çekimi Sonrasında Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş çekimi sonrasında en az 1 gün boyunca sigara ve alkol kullanmamanız gerekmektedir. Doktorunuzun bölgeye yapmış olduğu pamuk tamponu yaklaşık 1 saat boyunca o bölgede bekletmeniz gerekir. Bu sayede kanamanın azalmasını sağlamış olursunuz.

Bunun yanı sıra diş çekimi sonrasında tükürmemeniz ve gargara yapmamanız gerekmektedir. Ayrıca aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Çekilen diş sonrasında 3 veya 4 saat boyunca yemek yememeniz önerilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir