Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yerinin Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

Çekilen Dişin Yerinin Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapmalı

Diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken pek önemli husus vardır. Diş çekiminin ardından kesinlikle alkol veya sigara gibi bir kullanımınız varsa bunları tüketmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda diş çekimi sonrasında tampon yapılan bölgenin yaklaşık 1 veya 2 saat kadar tampona devam edilmesi gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında yaklaşık 3 veya 4 saat kadar yemek yememeniz gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında yara olan bölgenin iyi bakılması sonrasında o bölge yaklaşık 1 hafta içerisinde iyileşmektedir. Bu nedenle o bölgenin iyi bakılması ve çekim sonrasında yemek yenmemesi gerekmektedir. Diş çekimi sonrasında yara olan bölgenin kısa sürede iyileşebilmesi için soğuk uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 24 saat sonrasında ise tuzlu su ile gargara yapmak faydalı olacaktır. Bu uygulama sayesinde mikrop kapma riskini önlemiş olursunuz.

20’lik dişinizi çektirdiyseniz eğer belirli bir süre tampon uygulamanın ardından gazlı bezi değiştirmeniz gerekmektedir. Çekim sonrasında tükürmemek ve yara olan bölgenin ellenmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra alkol veya sigara tüketmemeniz gerekmektedir.

Önemli bir dişiniz çekildiyse veya köklü bir dişiniz çekildiyse çekilen kısımdaki şişlik 1 veya 2 gün boyunca sürebilir. Soğuk tampon uygulayarak kısa sürede şişliğin indirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Diş çekimi sonrasında kanamanız varsa eğer bu kanama 2 veya 3 saat kadar devam edebilir. Tampon kullanarak veya soğuk uygulayarak kanamayı durdurmanız mümkündür. Gazlı bez de kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Eğer kanama durmadıysa ve devam ediyorsa mutlaka kısa sürede diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Diş çekimi sonrasında iyileşme süreci yaklaşık 1 hafta ile 20 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum tamamen sizin uygulayacağınız bakıma kalmıştır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir