Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yeri Boş Kalırsa Ne Olur?

Çekilen Dişin Yeri Boş Kalırsa Ne Olur

Uzun süre diş eksikliği yaşadığınız zaman ağız içerisinde ve genel sağlık konusunda çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Diş eksikliği sadece sağlığı değil aynı zamanda estetik açıdan da sizleri olumsuz etkileyebilecek bir problemdir. Diş eksikliği genellikle yaşlılık ile ilişkilendirildiği için yaşlı görünmenize neden olabilir.

Diş eksikliğinizi gidermek daha estetik görünmenizi, yüzünüzün şeklinin daha iyi görünmesini ve gülüşünüzün daha estetik görünmesini sağlar.

Diş eksikliğinin giderilmesi aynı zamanda ağız ve diş sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir. Diş eksikliğinizi gidermek aynı zamanda yemek yemenizi ve yemek yerken öğünlerinizi daha kolay öğütebilmenizi sağlayabilmektedir. Ağız içerisinde diş boşluklarının oluşması çenenizin kapanmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Boşluğun karşısında yer alan diş, diş eksikliği olan boş kısma doğru ilerleyerek çenenizin kapanışı bozar ve çene ekleminde çeşitli problemlere yol açar.

Çekilmiş olan diş yeri boş kaldığı zaman diğer dişler boş kalan kısma doğru devrilmektedir. Diş boşluklarının doldurulmaması bölgede aynı zamanda gıda artıklarının birikmesine ve biriken gıda artıkları da dişlerinizin çürümesine neden olacaktır. Bu nedenle eksik diş yerine zaman kaybetmeden tercih edeceğiniz farklı bir diş tedavisi uygulamanız gerekmektedir.

Kaybetmiş olduğunuz her diş yerine tedavi uygulamadığınız sürece çene kemiğinin daha erken çözülmesine neden olursunuz. Ağız içerisindeki dişler çene kemiğine destek vermektedir. Çene kemiğinin diş eksikliği nedeni ile çözülmesi bir diğer adı ile erimesi olayına rezorbsiyon adı verilmektedir.

Diş eksikliği yaşadığınız süre zarfı boyunca rezorbsiyon da artmaktadır. Kemik kaybı yemek yeme ve estetik görünüm gibi sorunlara neden olacağı için yaşam kalitenizi düşürmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir