Diş Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır?

Diş Çekimi Sonrası Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır

Diş çekimi sonrasında oluşan yaranın kapanması yaklaşık 15 günü bulabilir. Çektirdiğiniz dişiniz eğer 20’lik dişiniz ise bu süre daha çok uzayabilir. Bu süreç içerisinde aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanız gerekir. Bunun nedeni ise yaranın daha kısa sürede iyileşebilmesi içindir.

Bu süre içerisinde ağız bakımınıza dikkat etmeniz ve diş hekiminizin belirlediği talimatlara uymanız gerekmektedir.

Çekilen dişin olduğu bölge 3 hafta içerisinde tamamen iyileşir. Aynı zamanda bu süre zarfında diş eti hassasiyetinizde tamamen ortadan kalkmış olur. Çekilen diş yerine implant veya farklı bir tedavi yöntemi uygulatacaksanız 1 ay kadar beklemeniz gerekmektedir.

Diş Çekimi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Diş çekimi sonrasında ağrı veya şişlik problemi yaşamanız gayet normaldir. Diş çekimi sonrasında oluşan veya oluşabilecek ağrı nedeniyle diş hekiminizin önereceği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Çekim sonrasında oluşan şişlik ise yaklaşık 24 saat sonrasında geçmeye başlayacaktır.

Çekilen diş sonrasında iyileşme süreci için en az 15 gün verilmektedir. Diş çekiminden 1 gün sonrasında hafif bir şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçalama sırasında kesinlikle fırçayı sert bir şekilde dişlerinizde gezdirmeyiniz. Diş çekimi sonrasında düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız mikrop veya bakteri oluşumunu engelleyecektir. Ancak düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapmazsanız eğer bu bölgenin iltihaplanma riski yüksektir. Kesinlikle diş hekimi kontrollerinizi de ihmal etmemeniz gerekmektedir.

İltihaplanma veya inmeyen şişlik gibi durumlarda zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde geç kalınan durumlarda iltihap nedeniyle diğer dişlerinizde zarar görebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

2 thoughts on “Diş Çekimi Sonrası Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır?

  1. Gülçin Ersöz dedi ki:

    Merhaba hocam ben gömülü 20 lik dişimi çektireli 3 ay oluyor ve hala boşluğum kapanmadı ara ara çene kemiğim de ve çekilen yerin altında boğazımda ağrılar oluyor bu surec normal mi yoksa bi sıkıntı olabilir mi

    1. Prof. Dr. Özgür SAYIN dedi ki:

      Gülçin Ersöz merhabalar, muayene etmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir